Мајмунчето Антон го има решението за атопичната кожа на вашето дете

Појавувањето на егзема (атопичен дерматитис) е исклучително иритантна состојба на кожата која се манифестира со екстремно сува и чувствителна кожа. Оваа состојба е придружена со силна желба за чешање, кое може да ја инфицира кожата, а е особено тешко да се контролира кај деца од помала возраст. Но, нашиот пријател Мајмунчето Антон има неколку совети со кои вашето дете полесно ќе го надмине проблемот со атопична кожа.

Егземата не е заразна болест и причините за нејзино појавување и понатаму се непознати, но она што го знаеме како факт е дека ако во семејното стебло има некој кој претходно боледувал од егзема, големи се шансите таа да се појави повторно кај неговите наследници. Значи, егземата има наследна основа и затоа првиот чекор е да бидете подготвени доколку знаете дека постои шанса вашето дете да има егзема. Грижата за оваа состојба, сама по себе, не е тешка, но бара одговорност и внимателност. Тоа одлично го знае Мајмунчето Антон, кој е експерт кога се работи за детска егзема и во продолжение ќе ви понуди неколку начини на кои ќе ги ублажите симптомите на атопичната кожа.

Грижа без чешање на кожата

Првото и основно правило е многу едноставно: Без чешање! Знаеме дека е тешко, но чешањето само ја влошува состојбата. Наместо чешање, Антон препорачува повеќе гушкање со најблиските, бидејќи тие секогаш ги прават работите подобри. Острите нокти и љубопитните прсти не мора да си играат со кожата. Ставете му на вашето дете чорапи на рацете, истото направете го и вие и заедно одиграјте една куклена претстава. На тој начин, ќе му ги оттргнете мислите од чешањето и ќе го научите како да се забавува додека е дома. Со Антон, секој ден учиме нешто ново.

Време е за капење!

Кожата треба да се одржува здрава и чиста, а редовното капење е најдоброто решение за тоа. Меѓутоа, Антон вели дека капењето со многу топла вода може дополнително да ја иритира кожата и затоа советува дека млаката вода е најдобра за да ја смири кожата и да го опушти детето. Избегнувајте долго капење, бидејќи влажната кожа е повеќе склона на иритации.

Ладно освежување

Премачкувањето со производите од Еуцерин линијата за атопичен дерматитис ќе му годи на вашето дете и ќе му даде чувство на удобност во неговата кожа, заборавајќи на осипот и чешањето. А мајмунчето Антон ја знае совршената нега за децата – тоа е Еуцерин линија на производи за атопичен дерматитис. Лосион и балзам, крема (за многу суви делови на телото), масло за туширање, интензивен смирувачки крем за егземите, спреј за интензивен јадеж, крем за раце, како и шампон DermoCapillaire Hypertolerant за многу чувствителен скалп, наменет за бебиња и деца со атопичен дерматитис.

Нејзината формула делува така што ја обновува оштетената кожа и го намалува чешањето, а со редовна употреба може значително да ја подобри состојбата на кожата. За најдобар ефект, кремата чувајте ја во ладилник и нанесувајте ја на кожата на детето по 2-3 пати дневно.

Во моментот кога ќе ги забележите првите знаци на егзема, реагирајте соодветно. Доколку забележите иритација или осип на кожата кај детето (прво проверете ги лицето, рамената и колената) веднаш консултирајте се со лекар. А потоа, применете ги советите на Антон и овозможете му на вашето дете мирен живот, без болки и чешање.

 

x

Check Also

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Продолжува периодот на дождови! Еве на што да внимавате најмногу!

Продолжува периодот на дождови! Но, и покрај тоа што ќе врне, ќе ...