Маска за лице од мандарини, спас за сувата кожа во студените денови

Зимата е сезона на цитруси, а тие не се само добри за здравјето, туку и за кожата.

Цитрусите се идеални за нега на кожата, па овој едноставен рецепт би бил правилен избор за спас за сувата кожа.

Подготовка на маската

Од мандарината отстранете ја луспата, потоа истолчете ја. Додадете лажица павлака и убаво измешајте. Маската нанесете ја на претходно исчистено лице, и оставете ја да делува 15 минути. Отстранете ја со млака вода. По маската нанесете на лицето вообичаена хидратантна крема.

Маската од мандарина во текот на студените денови нанесувајте ја еднаш неделно за да обезбедите хидратација на кожата неопходна за оваа сезона, особено ако кожата е сува.

x

Check Also

Ќерката на Синди Крафорд стана лице на Ив Сен Лоран

По рекламните кампањи за Фенди и Стела Мекартни, ќерката на Синди Крафорд, ...