Меган Маркл го доби случајот во спорот со британските таблоиди

Меган Маркл (39) победи во случајот против британските весници: Британските таблоиди не требале да откриваат и објавуваат извадоци од писмото до нејзиниот татко Томас Маркл (76).

Англискиот висок суд ги осуди уредниците на MailOnline и MailOnSunday за нарушување на приватноста и заштитата на податоците на Меган Маркл. Судијата Марк Ворби изјави дека „тужителот имал разумно очекување дека содржината на писмото ќе остане приватна. Написите беа против тоа разумно очекување“. Накратко, судијата го декретираше објавувањето на писмото како напад врз приватноста и авторските права на Меган.

Изјавата на Меган Маркл пристигна непосредно по ова судско решение.

„По два долги судски спора, благодарна сум на судот што пресудија против Associated Newspapers и The Mail on Sunday  за нивните незаконски и нехумани практики. Им благодарам на мојот сопруг Хари и мајка ми Дорија Рагланд за поддршката “.

Спорното писмо беше напишано во август 2018 година по отсуството на нејзиниот татко Томас на венчавката.

 

 

x

Check Also

Дали Парис Хилтон е бремена? Одговорот доаѓа преку подкаст

По веста што вчера ги преполни „госип“ порталите, Парис Хилтон добива низа ...