Меган Маркл потрошила 2 милиони евра за тужбата на Дејли Меил

Меган Маркл покрена тужба против весникот Дејли Меил за откривање на приватност од писмото на нејзиниот татко Томас.

За судски трошоци до сега платила речиси 2 милиони евра. Ова го објави адвокатот на поранешната актерка, Џеси Боухил, нарекувајќи го „разумен и пропорционален трошок за судењето и случајот“.

Како што е познато, Меган Маркл во февруари 2019 година го обвини Дејли Меил дека објавил приватно писмо од нејзиниот татко Томас, напишано во август 2018 година, пет месеци по нејзината венчавка со Хари. Таа конкретно го тужеше таблоидот за објавување на пет статии во кои се тврди дека таа ги уништила односите со својот татко.

„Моето срце е скршено во илјада парчиња поради тебе“, напишала Меган, „затоа што искажа лаги за мене, предизвикувајќи ми бескорисна болка, можеби поттикната од други“.

На првите судења судијата се согласи со Дејли Меил и бранејќи ги заклучи дека „само се занимавале со новинарство“. Следуваше отфрлање на обвинението за „злонамерна намера“ и „нечесно“ однесување кон војвотката.

Потоа, судското прашање се префрли на писмото: дали е украдено или е предадено преку пријатели на Маркл до таблоидот? Втората хипотеза се чини поверојатна, а поранешната актерка побара од судот да не се откриваат имињата на пријателите кои  се интервјуирани за написот за да ги „заштити“.

x

Check Also

Кралски изглед на денот: Максима од Холандија во црвена модна комбинација од глава до пети

49-годишната кралица присуствуваше на настан во Утрехт облечена во тотален изглед во ...