МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Натпросечно топли температури, проверете кога ќе има нагла промена на времето ужасна за здравјето!

Продолжува периодот на страшно променливо време, на невообичаено топли денови, а пред нас се и повторно студени денови. Вирусните инфекции и грипот се во полн ек, a пандемијата со коронавирусот повторно беснее. 
За да се избегнат вирусните заболувања, вклучувајќи ја и пандемијата со коронавирусот, мора да се внимава на одржувањето на редокс-рамнотежата. Односно, треба да го зголемиме внесот на антиоксиданси од исхраната или во форма на додатоци на исхрана.
Но, прво да ја разгледаме временската состојба за божиќните празници. 
Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со умерена локална облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла или значителна ниска облачност. Во текот на попладневните и во вечерните часови облачноста ќе се зголемува и во западните предели ќе има услови за повремен локален дожд и снег на планините. Ќе дува слаб до умерен ветер и тоа во западните предели од југозападен, додека во останатите предели од југоисточен правец, температурите ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 16 степени.
Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и натпросечно топло со умерена локална облачност. Претпладне ќе има појава на магла или значителна ниска облачност. Кон крајот на денот и навечер облачноста ќе се зголемува а ќе дува и слаб до умерен ветер од југоисточен правец.
Максималната температура ќе се искачи до околу 11 степени.
Потоа, до крајот на оваа недела, односно за Божиќните празници времето ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, додека на планините врнежите ќе бидат од снег. Температурите ќе бележат тендеција на значителен пад и истите ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 13 степени.
НАПОМЕНА: Ве советуваме ЗАДОЛЖИТЕЛНО да работите на подигнувањето на имунитетот, вашиот и на вашите деца! 

Ge 132+ Natural содржи компоненти кои во изминативе години, а и во последно време во екот на пандемијата со коронавирус, се таргет на голем број експертски и медицински истражувања. Заклучокот е следен: компонентите на овој препарат имаат силна антиоксидативна активност. Всушност, испитувањата покажаа дека GE 132+ Natural силно ја намалува продукцијата на слободни радикали во споредба со добро познатиот антиоксиданс N-ацетил цистеин. Максималниот ефект за зафаќање на слободните радикали се постигнува и при многу ниски концентрации и овој ефект е најблизок до ефектот на силно познатиот антиоксиданс Trolox C.

Станува збор за комплексен препарат, кој содржи:

– екстракт од печурката реиши со висока концентрација на хетеро-b-D-глукани важни за стимулирање и модулација на имунолошкиот систем,

– матичен млеч, кој има антибактериска и антивирусна активност,

– резвератрол (полифенол од групата стилбени и го штити срцето, крвните садови, го намалува холестеролот, ја инхибира тромбоцитната агрегација и има силна антиоксидативна и имуномодулаторна активност),

– ликопен (каротеноид, антиоксидант кој го врзува кислородот),

– сулфорафан (изотиоцијанат, вклучен во клинички испитувања кај заболени од ковид-19).

Понатаму, студиите потврдија дека:

– GE 132+ Natural има висок антиинфламаторен потенцијал и може да се каже дека е терапевтски корисен кај третман на болести кои имаат инфламаторна природа.

– Ја подобрува општата здравствена состојба, има силна антиоксидативна активност, придонесува за јакнење на имунолошкиот систем, пројавува антивирусна и антибактериска активност, поволно делува на срцето и крвните садови.

– Корисен е за подобро функционирање на имунолошкиот систем и за таа цел најчесто се препорачува во превентивни цели по една капсула на ден, но особено е важен кај лица кои прележале вирусна инфекција или имале оперативен зафат, бидејќи е добар енергетик и го регенерира телото во периодот на реконвалесценција.

– Го регенерира рековалесцентниот организам, па затоа во поново време се препорачува како пост-ковид терапија.

ГЕ 132 + натурал (GE 132 + Natural) се смета за едно од најголемите откритија во нутритивниот пристап кон надминување на состојбите предизвикани од разни вирусни заболувања, како и за превенција и лекување од вирусни инфекции, вклучувајќи го и коронавирусот.

Тимот на „Интернешнал Хелт“ – Македонија ви ги честита божиќните празници и ви посакува многу здравје во новата година!

x

Check Also

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Сончев период, па пак многу студено време, како да ја надминете вознемиреноста?

Променливото време продолжува и во следните денови. Променливото, а студено време, влијае ...