МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Нова драстична промена на времето, доаѓа голем студ, не заборавајте на јакнење на имунитетот!

Продолжува периодот на страшно променливо време, на невообичаено топли денови, а пред нас се и повторно студени денови. Голем пресврт во температурите не очекува следната недела. Вирусните инфекции и грипот пак, се во полн ек, a пандемијата со коронавирусот повторно беснее. 
За да се избегнат вирусните заболувања, вклучувајќи ја и пандемијата со коронавирусот, мора да се внимава на одржувањето на редокс-рамнотежата. Односно, треба да го зголемиме внесот на антиоксиданси од исхраната или во форма на додатоци на исхрана.
Но, прво да ја разгледаме временската состојба после божиќните празници. 
До вторник времето во Македонија ќе биоде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег, каде ќе дојде до формирање на нова снежна покривка, а на планините истата ќе се зголеми. Услови за врнежи од снег ќе има и на некои места со надморска височина одо околу па и под 1000 метри.
Од утре ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец а температурите ќе се движат во интервалот од 2 до 9 степени. Стабилизирање на времето ќе имаме од среда па натаму кога и температурите ќе бидат уште пониски, и тоа поради онатамошен продор на студената воздушна маса од север.
И во Скопскиот регион времето во следните денови ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, додека на околните планини, но и во повисоките предели од котлината ќе има услови за проврнување на дожд и на снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 6 степени. Од среда па натаму ќе има стабилизирање на времето и уште пониски температури.
НАПОМЕНА: Ве советуваме ЗАДОЛЖИТЕЛНО да работите на подигнувањето на имунитетот, вашиот и на вашите деца! 

Ge 132+ Natural содржи компоненти кои во изминативе години, а и во последно време во екот на пандемијата со коронавирус, се таргет на голем број експертски и медицински истражувања. Заклучокот е следен: компонентите на овој препарат имаат силна антиоксидативна активност. Всушност, испитувањата покажаа дека GE 132+ Natural силно ја намалува продукцијата на слободни радикали во споредба со добро познатиот антиоксиданс N-ацетил цистеин. Максималниот ефект за зафаќање на слободните радикали се постигнува и при многу ниски концентрации и овој ефект е најблизок до ефектот на силно познатиот антиоксиданс Trolox C.

Станува збор за комплексен препарат, кој содржи:

– екстракт од печурката реиши со висока концентрација на хетеро-b-D-глукани важни за стимулирање и модулација на имунолошкиот систем,

– матичен млеч, кој има антибактериска и антивирусна активност,

– резвератрол (полифенол од групата стилбени и го штити срцето, крвните садови, го намалува холестеролот, ја инхибира тромбоцитната агрегација и има силна антиоксидативна и имуномодулаторна активност),

– ликопен (каротеноид, антиоксидант кој го врзува кислородот),

– сулфорафан (изотиоцијанат, вклучен во клинички испитувања кај заболени од ковид-19).

Понатаму, студиите потврдија дека:

– GE 132+ Natural има висок антиинфламаторен потенцијал и може да се каже дека е терапевтски корисен кај третман на болести кои имаат инфламаторна природа.

– Ја подобрува општата здравствена состојба, има силна антиоксидативна активност, придонесува за јакнење на имунолошкиот систем, пројавува антивирусна и антибактериска активност, поволно делува на срцето и крвните садови.

– Корисен е за подобро функционирање на имунолошкиот систем и за таа цел најчесто се препорачува во превентивни цели по една капсула на ден, но особено е важен кај лица кои прележале вирусна инфекција или имале оперативен зафат, бидејќи е добар енергетик и го регенерира телото во периодот на реконвалесценција.

– Го регенерира рековалесцентниот организам, па затоа во поново време се препорачува како пост-ковид терапија.

ГЕ 132 + натурал (GE 132 + Natural) се смета за едно од најголемите откритија во нутритивниот пристап кон надминување на состојбите предизвикани од разни вирусни заболувања, како и за превенција и лекување од вирусни инфекции, вклучувајќи го и коронавирусот.

Тимот на „Интернешнал Хелт“ – Македонија ви ги честита божиќните празници и ви посакува многу здравје во новата година!

x

Check Also

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Сончев период, па пак многу студено време, како да ја надминете вознемиреноста?

Променливото време продолжува и во следните денови. Променливото, а студено време, влијае ...