Уметницата Миранда Макароф дизајнираше колекција за Desigual во името на слободата

Шарената колекција дизајнирана од шпанската уметница вреска желба за слобода во сите нејзини форми.

Desigual го слави летото со шарена колекција дизајнирана од Миранда Макароф. Шпанската уметница за тема ја избра слободата, сексуалноста и љубовта, кои зрачат од сите нејзини парчиња.

„За мене слободата е моќ да се знае дека во животот јас сум тој што избирам. Јас не зборувам за надворешни елементи, туку за внатрешноста. Секогаш можете да изберете како да реагирате на нештата. Оваа моќ дава форма на она што се случува во вашиот живот. Сè што изберете, на каков било начин да реагирате привлекува што ќе се случи во вашиот живот. Затоа што, не е животот тој што ве води, туку вие го водите животот“, објаснува Миранда.


Колекцијата е инспирирана од женскиот стил на 70-те години.

„Кога цртам, повеќе сум инспирирана од сензациите отколку од луѓето. Во мојата работа мешам бои и форми. Моите цртежи и моите отпечатоци потекнуваат од емоциите родени во мене”, посочува Макароф.

Колекцијата Миранда за Desigual е направена од одржливи ткаенини, како што се органски памук и ткаенината ЕкоВеро. Меѓу моделите, наоѓаме памучни панталони, плетени фустани, 100% органски памучни маици, фустани иснпирирани од 70-ти години, кошули со колоритни принтови….

„Секоја деценија има нешто посебно во себе. Но, без сомнение го наоѓам најголемиот извор на инспирација во модата и изгледот на 50-тите-60-тите -70-ти“, вели уметницата.

 

x

Check Also

Дотерајте ги најмилите за празничната сезона: попусти во Carter`s & OshKosh!

Празничната сезона е пред нас и секако размислувате да внесете волшепство во ...