Ана дело Русо

Модата е муза, мора да ја заведете!

Насловот е само една од бројните реченици за модата изговорени од Ана дело Русо. А речиси и да нема позната личност која не се позанимавала, барем еднаш, со темата мода и стил.

Еве го нашиот избор на 25 реченици од славни личности посветени на модата и стилот.

 

Дијана Вриленд

Дијана Вриленд

Стил – сите кои го имаат споделуваат едно нешто – оригиналност.

Дијана Вриланд

 

Стилот е како херпес, или го имате или го немате.

Џоан Риверс

 

Ве молам не ги допирајте моите брчки. Ми требаше многу време за да ги заработам.

Ана Мањани

 

Се што гледате им должам на шпагетите.

Софија Лорен

Дафне Гинес

Дафне Гинес

Не мислам дека фустанот треба да биде додаток. Тој треба да биде продолжена рака на оној кој го носи.

Дафна Гинес

 

Ако се чувствувате гламурно, дефинитивно изгледате гламурно.

Скарлет Јохансон

 

Девојката треба да биде две нешта – елегантна и прекрасна.

Коко Шанел

 

Кој и да каже дека парите не купуваат среќа, едноставно не знаел каде да оди на шопинг.

Бо Дерек

 

Елеганцијата е единствената убавина која не згаснува.

Одри Хепберн

 

За да бидете незаменливи, секогаш треба да бидете различни.

Коко Шанел

Вивиен Вествуд

Вивиен Вествуд

 

Имате многу поубав живот кога ќе облечете импресивни алишта.

Вивиен Вествуд

 

Никогаш не може да бидете премногу облечен или премногу образовани.

Оскар Вајлд

Едит Хед

Едит Хед

 

Дизајнерот е толку добар колку што ѕвездата ја носи неговата облека.

Едит Хед

 

Стилот пред се е прашање на инстинкт.

Бил Блас

 

Модата е муза. Мора да ја заведете.

Ана дело Русо.

 

Се облекував за имиџ. Не за мене, не за јавноста, не за модата, не за мажите.

Марлен Дитрих.

 

Модата може да се купи. Стилот мора да се поседува.

Една Вулман Чејс

 

Модата се менува, Стилот е вечен.

Ив Сен Лоран

 

Мода е тоа што ќе го добиете на понуда четири пати во годината од модните дизајнери. Стил е што ќе одберете.

Лорен Хатон

 

Дајте и на девојка вистински чевли и таа ќе го освои светот.

Мерилин Монро

 

Стилот е едноставен начин да се кажат комплицирани работи.

Жан Кокто

 

Едноставноста е ултимативна софистицираност.

Леонардо да Винчи

 

Никогаш не излегувам од дома ако не личам на Џоан Крафорд, филмската ѕвезда. Ако сакате да ја видите девојката од сосетството, одете во соседството.

Џоан Крафорд

 

Единствен реален доказ за елегантна жена е тој што го носи на нозете.

Кристијан Диор

 

Со текот на годините научив што е најважно кај еден фустан. Жената која го носи.

Ив Сен Лоран

x

Check Also

Еко-Свест: Дрвото можеби грее најевтино и најубаво, но е тивок убиец

Поради намалената економска моќ дури три четвртини од населението во земјава се ...