Atelier Kocareva

Моден викенд Скопје: Втор ден

Вториот ден од пролетното петнаесетто издание на Моден викенд Скопје продолжи со пет ревии, вчера во салонот „Порше Македонија“.

Модниот ден го отвори групната ревија на 15-те студенти од Факултетот за арт и дизајн при Европски универзитет Р. Македонија, наречена „Шик-шок-ефект“ со вкупно 47 креации. Станува збор за необичен спој на повеќе теми како инспирација, смели моделарски бази и кроеви, креативен ликовно-дизајнерски спој на избор на бои и материјали на студентите од катедрата за моден дизајн која години наназад создава генерации професионални кадри.

Факултетот за арт и дизајн при Европски универзитет Р. Македонија

Факултетот за арт и дизајн при Европски универзитет Р. Македонија

Брендот „Linea collection“ овој пат ја презентираше колекцијата составена од линиите: „Botanique“, „Fragmented Feeling“, „Playful Transparents“, „Pure and Fresh“ и „Urban Nomads“.

Linea collection

„Основниот мотив на новата колекцијата е да го следи животниот стил на секоја модерна жена, токму затоа изборот на моделите е широк и разновиден и одлично се вклопува во динамиката на урбаниот свет. Од едноставни дневни варијанти со пастелни и хармонични тонови, преку софистицирано дизајнирани модели за посебни пригоди, сѐ до неодоливо елегантни варијанти кои ја нагласуваат женственоста и гламурозниот впечаток“, велат од „Linea collection“.

Linea collection

Linea collection

За прв пат на Моден викенд Скопје се претстави „Atelier Kocareva“ со колекцијата „History is written by the winners“ за која Моника Коцарева ќе рече: „Култот за Наполеон како човек од судбината со својата моќ и аристокртскиот изглед претставува инспирација за колекцијата, како најдобар пример за император која ја сфатил моќта на модата како корисна и влијателна алатка за пропаганда.“

Atelier Kocareva

Atelier Kocareva

Atelier Kocareva

Марија Трајанова која твори под етикетата „Marsin“ ја претстави колекцијата „Bond lady“ составена од елегантни комбинезони, коктел фустани, блејзери, кратки здолништа во смарагдно зелена, сина, бела и црвена боја. Креациите се инспирирани од модниот стил на девојките во Џејмс Бонд филмовите.

Marsin

Marsin

Marsin

Колекцијата за пролет/лето ’17 на Ирина Тошева која ја видовме за крај на втората вечер има за цел да ја подигне јавната свест за актуелно насушната потреба за грижа кон животната средина и покажување поголема љубов кон природата. Печатени на еколошки материјали дезените се соработка со американскиот уметник Mark Lovejoy. Модните додатоци се соработка со „Mighty Jewelry“ и претставуваат минијатурни пејсажи од природата. Манекенките носеа чевли од „Chantel“, ГТЦ.

Ирина Тошева

Ирина Тошева

Ирина Тошева

Ирина Тошева

x

Check Also

Фешн Груп донираше на Институт за јавно здравје апарат што ќе прави тестови за Ковид-19 за 30 минути

Автоматизиран молекуларен RT-PCR апарат и тестови за детекција на корона вирусот, со ...