Можно ли е и како да се загубат 10 килограми за две недели

Десет килограми се многу да се изгубат за само две недели. Иако хирургијата и нездравите апчиња за слабеење се опции што ги избираат многу луѓе за да изгубат толку многу телесна тежина за брзо време, драстичната промени во вашата исхрана и начинот на живот може да биде исто толку ефикасен и значително многу поздрав.

Важно е да се напомене дека диетата што може да помогне да изгубите толку многу килограми не е конвенционална и треба да разговарате со вашиот лекар пред да ја пробате.

Пијте само вода

Започнете да пиете само вода, исклучете ги сите други пијалоци. Водата го чисти вашето тело, исфрлајќи вишок токсини и го забрзува слабеењето. Познато е, водата нема калории, што ја прави многу подобар избор од зашеќерените пијалоци. Всушност, ако можете да пиете само вода, полесно и побрзо ќе ги губите килограмите. Од време на време, може да се напиете чај без шеќер.
Секогаш треба да го почитувате овој совет, освен пред тренинг – кога може да си дозволите шолја кафе без шеќер. Кофеинот ќе ви овозможи поинтензивно да тренирате.
Водата за пиење може да го забрза вашиот метаболизам и да направи да се чувствувате посити. Неодамнешните студии покажаа дека пиењето две чаши ладна вода може да го забрза вашиот метаболизам за 40% за само 15-20 минути. Учесниците на студијата изгубиле 7,5 кг за три месеци, зашто од течности пиеле само вода.

Елиминирајте ја сосема пржената храна 

Елиминирајте ја пржената храна. Елиминирајте ја целосно! Оние кои имаат поекстремни и краткорочни цели за слабеење мора целосно да ја избегнат не само пржената туку воопшто мрсната храна.
Дополнително, елиминирајте ги сите шеќери од исхраната. Почнете да ги читате етикетите – за брзо слабеење не е за вас храна богата со шеќери.

Сведете ги јагленохидратите на минимум

Избегнувајте јагленохидрати. Храната како тестенините и бисквитите се богати со  јагленохидрати, кои не се ништо друго освен замаскирани шеќери. Овие мали непријатели го зголемуваат нивото на инсулин, ги зголемуваат масните наслаги и, следствено, ни додаваат килограми. За да го намалите шеќерот во крвта, прво треба да ги елиминирате обработените јаглени хидрати – тоа е, оризот, лебот и компирот, како и бисквитите, колачите, крофните, чипсовите и сладоледот.
Да се ​​соочиме: губењето на 10 килограми за две недели е титански подвиг. За да го ставите вашето тело во таканаречена кетоза, т.е. состојба во која троши масти како извор на енергија, ќе мора да следите диета без јагленохидрати. Покрај тоа што нема да јадете слатки, ќе мора да избегнувате зеленчук што содржи скроб (компири, моркови), цели зрна (како кафеав ориз) и овошје, особено овошјето кое содржи повеќе шеќер како што се бананите, портокалите и јаболката.

Јадете храна со негативни калории

Јадете храна со „негативна калории“. Според теоријата, за некои видови храна е потребно повеќе енергија за да се свари во организмот, отколку што содржи калории.
Што се однесува до зеленчукот, јадете повеќе аспарагус, брокула, карфиол, целер, краставица, зелена салата, кромид, радичио, спанаќ, тиквички, домати и репка.
Од овошје, се препорачуваат боровинки, брусница, грејпфрути, диња, лимони, манго, папаја, малини, јагоди, мандарини и лубеница.

Одберете посни протеини

Изберете посни протеини и комбинирајте ги со зеленчук (зеленчукот ќе ве засити). Наместо говедско и свинско месо, претпочитајте посно месо како пилешко или риба. Јадењето риба е особено корисно затоа што рибините масни киселини му овозможуваат на организмот корисни масни киселини кои дополнително допринесуваат за забрзано слабеење.

x

Check Also

Внимавајте со диетите: Метаболизмот е побавен со секој загубен килограм!

Најтешко слабеат оние кои сакаат да „симнат“ малку килограми, поточно 2 – ...