Музичар со стил: Четкар на најголемиот џез фестивал во Менхетен

В петок (20 јуни) Македонија ќе го има својот претставник на најголемиот џез фестивал во Менхетен, Блу Ноут Џез Фестивал (Blue Note Jazz Festival)

Cetkar at Blue Note Festival, NYC

На овај престижен фестивал носечкото име e можеби најпознатиот женски вокал на сите времиња, Арета Френклин, а ќе устествуват и многубројни џез, соул и поп ѕвезди како Боби Мекферин, Мајкл Болтон, Хозе Џејмс, Данило Перез, Џо Ловано, Мишел Камило, Џон Патитучи…

Фестивалот ќе се одржува на повеќе локации низ Менхетен и ќе трае до крајот на месецот јуни.

Владимир Четкар на фестивалот ќе се претстави со Септет на сцената на Блу Ноут Џез Клубот и тоа веднаш после концертот на триото на џез великаните Данило Перез, Џон Патитучи и Брајан Блејд.

На Четкар ова ќе му биде втор настап на овај фестивал и вкупно 6-ти настап во Блу Ноут .

 

x

Check Also

Тајните ерогени зони на хороскопските знаци

Секој хороскопски знак има најмалку една или две скриени ерогени зони на ...