На диета после празниците: Еве како да го ставите топењето на салото во 5-та брзина!

Познато е дека после новогодишните и божиќните празници наталожуваме уште по некој килограм плус, па паниката почнува токму од денес. Не паничете! Можно е топењето на салото да го ставите во петта брзина, а еве и како.

Со диета би требале да започнеме без одложување, веднаш по божиќните празници. Не „од понеделник“, не од „после Стара Нова година“, не од 1-ви февруари…, нема оправдување и нема одложување кога е во прашање нашето здравје и секако, нашиот изглед. А ние, само да ве потсетиме – убавите летни тела се вајаат во зима!

Вишокот на килограми не е предизвикан само од прекумерните калории кои се внесуваат во текот на празничниот, прилично долг период, туку и поради задржување на вода од претераната конзумација на шеќери, сол, јагленохидрати и алкохол. Токму затоа, прво што треба да се направи е да се елиминираат овие намирници од дневното мени на исхрана. А тоа најдобро ќе го постигнете, ако уште од денес почнете со липосукциска диета.

Со детална клиничка анализа, нутриционистот Кенан Мандра успеал да го усоврши дието-терапевтскиот третман со чија помош метаболизмот се „буди“ и ја забрзува својата работа. Така, за време на протоколот од 14 дена, во организмот се забрзува процесот на согорување на мастите. Затоа, липосукциската исхрана е одличен начин за вашетo тело да престане да таложи масни наслаги, туку да ги троши и да ги исфрли веќе постоечките.

Доколку сте пробале повеќе диети, а на крајот не сте биле задоволни со постигнатите резултати, веројатно непотребно сте се обвинувале себеси, иако сте се придржувале на сите можни правила, исцрпувајќи го до максимум организмот. Но, липосукциската метода е нешто сосема различно. Станува збор за диета при која нема да чувствувате глад, а вашето тело ќе биде снабдено со сѐ што му е потребно во периодот додека ја „држите“ диетата. И уште поважно – ќе бидете полни со енергија! Очекувајте дека само во текот на еден диетен протокол ќе загубите 10 килограми!

Липосукциската диета е добра за организмот зашто во потполност е здрава и не остава никакви последици. Таа ги задоволува сите протеински потреби на секој човек, а токму аминокиселините играат клучна улога во губењето на вишокот килограми. Имено, овие суплементи од „International Health“ делуваат така што на телото му доставуваат енергија која го поттикнува забрзаното трошење на масти. Предноста на оваа диета е и во тоа што за време на нејзиното „држење“ имате можност постојано да се консултирате со стручни лица и лекари, кои не само што ќе ве упатат во протоколот туку и ќе ве надгледуваат во текот на целиот процес на слабеење, сѐ до постигнување на саканата цел.

Во зависност од телесната тежина и потребата, липосукцискиот протокол на исхрана може да трае десет дена, две недели, три недели, еден месец или повеќе.

Оние кои сакаат на брз и здрав начин да се ослободат од вишокот на килограми со помош на липосукциска исхрана можат да го применат популарниот протокол за слабеење и во Македонија, благодарение на „Интернешнл Хелт“. Салонот Lipo Diet Centar се наоѓа на ул. Димитрие Чуповски, број 22 (спроти поранешен „Мекдоналдс“).

Ставете го слабеењето во петта брзина!

Советувалишта и центри за липосукција има и во Загреб, Љубљана, Букурешт, Белград, Софија, Москва… Центарот на „Интернешнл хелт“ во Скопје дава бесплатни совети на телефоните 02 3151714, 070 535033 под раководство на д-р Валентина Крстевска, а бесплатни совети може да добиете и на „лице место“ во салонот Lipo Diet Centar.

x

Check Also

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Сончев период, па пак многу студено време, како да ја надминете вознемиреноста?

Променливото време продолжува и во следните денови. Променливото, а студено време, влијае ...