Намирници кои предизвикуваат надуеност на стомакот

Внимавате на исхраната, но сепак се чувствувате „подуени како балон“? Некогаш калориската вредност не е виновна за тоа, туку дел од составот на производите кои ги консумираме.

Иако варирањето на тежината кај жените е сосема нормално, понекогаш причината поради која делуваме подебели не треба да ја бараме во количината колку имаме внесено, туку во намирниците кои сме ги консумирале.

stomak-3

Млекото во прекумерна количина не е добро за нашето здравје, но доколку ова ви причинува надуеност и проблеми со варењето можеби проблемот е во тоа што вашиот организам не поднесува лактоза.

Ако намирниците кои содржат скроб го „дуваат“ вашиот стомак не мора да ги отстаните од вашата исхрана туку да ги издвоите штетните. Пченицата, јачменот и ‘ржот содржат голема количина на фруктоза која стимулира подуеност. Наместо нив консумирајте компир, ориз, пченка и овес кои содржат помала количина на фруктоза.

Иако овошјето е многу здраво, витамините и минералите може да предизвикаат подуеност. Причината е големото количество на глукоза и фруктоза.

Замена за шеќер и вментатите засладувачи во диеталната храна и гумите за џвакање можат да направат да изгледате подебело. Доколку чувствувате подуеност од диеталната храна и пијалоци, време е да престанете со нив.

x

Check Also

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Продолжува периодот на дождови! Еве на што да внимавате најмногу!

Продолжува периодот на дождови! Но, и покрај тоа што ќе врне, ќе ...