Напивка за пријатен мирис на телото

Сте почувствувале некогаш непријатен мирис на телото особено во топлите денови?

Веќе многупати сте прочитале дека мирисот на телото многу зависи од тоа што сте јаделе и пиеле претходно. Сте читале веројатно и дека алкохолот и некои зачинетите јадења можат лошо да влијаат на мирисот на телото, но и дека сокот од ананас е најдобриот сојузник против непријатната миризба предизвикана од потта.

Ние ви предлагаме да го испробате овој  рецепт за напивка која ако ја конзумирате неколку дена последователно, значително ќе ја подобри миризбата на вашето тело.

Подгответе го соковникот (ако немате може да послужи и блендер) и измиксајте ги следниве состојки:

sostojki1

– Две чаши природен сок од ананас

– Една репка

– Две излупени лимети

– Еден грст свежо нане

– Еден грст магдонос

Од овие намирници треба да добиете околу половина литар сок. По потреба додадете и малку вода. Напивката  ќе ви биде доволна за два дена.

Секако, направете повторно нова и пијте од неа неколку дена последоватено и ќе бидете изненадени од резултатот. И не заборавјте во меѓувреме да ги избегнувате храната и пијалаците кои допринесуваат за лошата миризба на вашето тело – месо, алкохол, лук, кромид, силни зачини, кофеин, цигари…

 

x

Check Also

Како да ги отстраните дамките од акни на вашето лице?  

Акните се скоро неизбежен дел од животот и можат да се појават ...