Направете домашно Toblerone по едноставен рецепт

Toblerone е една од најобожуваните чоколади, а кога ќе го подготвите дома задоволството е уште поголемо.

Потребни намирници – 300 грама чоколада, 300 грама лешници, 3 јајца, 300 грама путер, 300 грама бисквити, 300 грама шеќер.

Подготовка

Карамелизирајте 200 грама шеќер. Потоа во карамелот вмешајте 200 грама препечени лешници. Измешајте и ставете ја смесата на подмачкана чинија и оставете ја да се излади. Останатиот дел од шеќерот пенесто изматете го со јајцата. Путерот посебно изматете го, потоа соединете го со јајцата. Додадете ја растопената чоколада и 100 грама мелени лешници.

Крамелот од лешници исечкајте го ситно и вмешајте го во смесата, па додадете ги мелените бисквити. Целата смеса убаво измешајте ја за сите намирници да се соединат. Претурете ја во соодветен калап и оставете ја во фрижидер да се „стегне“.

x

Check Also

Палачинки со домашно костен пире

Уживајте во сите благодети на есента вклучувајќи го и овој фантастичен рецепт ...