Направете природен тоник од краставица за смирување на кожата после сончање

Во последниве години има се повеќе предупредувања за штетните ефекти на сончевите зраци врз нашата кожа, но и понатаму многумина од нас обожаваат да се сончаат.

Познати се советите дека треба да се избегнува изложувањето на сонце од 11 часот наутро до 16 часот попладне, а секако се препорачуваат и разни препарати кои ја заштитуваат кожата и косата, но проблемот е главно во фактот дека сите овие средства за заштита чинат пари.

Природниот тоник за нега на кожата по сончање може да го направите сами дома, а при тоа и да заштедите пари.

Ова е совршен тоник за смирување на кожата по изложување на сонце.

Состојки :

1 свежа краставица

300 милилитри негазирана минерална вода

Подготовка : излупете и исечете свежа краставица, потоа прелијте ја со минерална, негазирана вода. Оставете ја краставицата да ја впива водата околу 1 час, а потоа процедете ја течноста во чисто стаклено шишенце (со затворач за спреј).

Добиената количина на тоник ќе ви бидe доволни за три дена. Овој природен тоник се користи после туширање и се чува на ладно место.

x

Check Also

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Доаѓа снегот – радост за децата, но и извор на настинки и грип, но сега може да ги изнесете децата надвор и кога е студено!

Во време на пандемија на ковид-19, но и во есенската сезона на ...