Направете сами: Страшна торта за Ноќта на вештерките

Оваа страшна торта е супер погодна ако правите домашна забава за Ноќта на вештерките. А може да ја направите и така, од шега.

mozok

Тортата многу верно прикажува мозок, инспирирана е од серијата The Walking Dead, а измислена е од Јоланда Гамп која со слаткарство се занимава цели 18 години.

Потребни намирници

3 лажички какао во прав ,3 лажички црвена боја за храна (ќесичката од 3 грама) или сок од цвекло
1/2 чаша путер или маргарин 80 гр
270 гр шеќер
2 јајца
1 ќесичка ванилин шеќер
малку сол
2 чаши брашно 260 гр
1 чаша јогурт  240 мл
1 лажичка сода бикарбона 7 гр
1 лажичка вински или јаболков оцет 15 мл

 

x

Check Also

Палачинки со домашно костен пире

Уживајте во сите благодети на есента вклучувајќи го и овој фантастичен рецепт ...