Направете совршен домашен ликер од (суви) сливи

Од суви или од свежи сливи лесно може да направите вкусен ликер. Доволно е да ги посипете со шеќер и да ги прелиете со ракија и да причекате околу две недели. Некои домаќинки наместо ракија користат вотка или рум, додаваат вино и зачинуваат со цимет, ванила..

Намирници – 1 килограм сливи, 1 стапче цимет, 1 кора од портокал, 450 грама кафеав шеќер, 20 грама ванилин шеќер, 4 дл вотка или рум.

Подготовка

Стеризилирајте голем стаклен сад и во него наредете ги сливите, посипете ги со шечерот, циметот и исечканата кора од портокал. Потоа, прелијте ги сите состојки со алкохол, поклопете го стаклениот сад и оставете го да отстои 2 недели на сонце. Претурете го ликерот од сливи во стерилизирани стаклени шишиња, убаво затворете ги и чувајте ги во фрижидер или на ладно место.

x

Check Also

 Винаријата „Сковин Група“ со новата берба ја продолжува традицијата на производство на вино од Скопскиот регион

Со бербата на грозјето Шардоне продолжува традицијата на производство на вино од Скопското виногорје. Винаријата „Сковин ...