Печен кремаст компир според рецептот на Џејми Оливер

Не мора да потрошите многу време во кујната за да го приготвите неделниот ручек. Овој специјалитет, кој инаку за подготовка бара часови, може да се подготви и на најбрз начин.

Постојат најразлични варијанти на подготовка на прочуениот француски специјалитет „компир а ла Дофине“, но британскиот готвач Џејми Оливер тоа го прави на многу оригинален начин и неверојатно брзо.

Видеото ве води чекор по чекор во подготовката на „компир а ла Дофине“.

Сервирајте со чаша црно вино.

x

Check Also

Домашни њоки од компири во доматен сос

Подгответе ги совршено домашните њоки. Рецептот е за 4 лица. За четири ...