Новите FREEBUDS 3 HUAWEI безжични слушалки испорачуваат нови интелигентни звуци користејќи KIRIN A1

Huawei ги претстави своите безжични слушалки HUAWEI FreeBuds 3 за време на IFA технолошката конференција во Берлин. Тие се дел од новата аудио стратегија на компанијата насочена кон премиум аудио пазарот. Апаратите ќе работат со свој чип Huawei Kirin A1.

Чипсетот Kirin A1 користи софистициран пристап за да ги испорача одличните аудио карактеристики на FreeBuds 3. Слушалките се комбинација на извонредна технологија за дигитална обработка на аудио технологија за да обезбеди ефикасно решение за музика и репродукција на звук. Покрај тоа, новиот интелигентен звук, заснован на чипот Kirin A1, може да се пофали со многу карактеристики како што се стабилна поврзаност, ултра ниска латентност и импресивна технологија за контрола на бучава.

Создавање нов паметен звук: новиот чипсет HUAWEI Kirin A1

Kirin A1 е првиот чип специјално дизајниран за пазарот за аудио звук. Kirin A1 доаѓа со огромна моќ за справување со сложени задачи. Има исклучително компактна големина – 4,3 мм за 4,4 мм.

Како и првиот чип со BT 5.1 & BLE 5.1, Kirin A1 го трансформира FreeBuds 3 во уред со неспоредлива стабилност и леснотија на поврзување. Во комбинација со новата генерација на алгоритам за Bluetooth, имплементиран со интелигентна технологија за прилагодување на фреквенциска комуникација, чипот може динамички да ги идентификува широкопојасните опсези со фреквенции од 2,4 GHz, како Wi-Fi, и да се префрли на бесплатен канал. Ова овозможува брза адаптација на промените во животната средина и работење без пречки.

Сопствениот двоен канал на Bluetooth им дава на безжичните слушалки вистински стерео звук, поврзувајќи ги независно и истовремено левата и десната слушалка. Двоканалната технологија за синхронизација на Huawei им овозможува на двете слушалки да примаат аудио директно од интелигентен уред, истовремено олеснувајќи ја директната комуникација помеѓу уредот и двете слушалки. Саморазвиениот режим на синхронизација со двојни канали резултира со мала латентност до 190ms2, со што FreeBuds 3 е совршена безжична слушалка за гејмерите кои сакаат моментална аудио врска.

Нов естетски дизајн инспириран од природата

HUAWEI FreeBuds 3 доаѓа во тркалезно куќиште за полнење, дизајнирано за да може лесно да се вклопи во вашиот џеб и да се носи лесно во вашата рака.

Безжичните слушалки HUAWEI FreeBuds 3 се носат удобно благодарение на нивните ергономски криви и природен дизајн. Ова им овозможува да се држат во увото со часови. Елегантно дизајнирани, тие се дизајнирани во минималистички, но модерен дизајн, надополнети со елегантна црна или бела боја.

Како резултат на истражувањето за факторите кои создаваат придобивки од естетски, ергономски и акустичен дизајн, се роди Dolphin Bionic Design на безжичните слушалки на Huawei. Овој дизајн е инспириран од природната линија на телото на делфинот и благодарение на тоа, го фокусира и модулира гласот. Ова е надополнето со можноста уредот да се позиционира подлабоко во увото, што значително го подобрува квалитетот на звукот.

Интелигентен пристап за намалување на надворешниот шум

Чипот HUAWEI Kirin A1 го премостува јазот помеѓу функционалното создавање чипови и уметноста за развој на висококвалитетен звук. За да се најде тој баланс, Huawei создава иновативен дигитален аудио процесор интегриран со Kirin A1 чипот. Оваа водечка технологија во индустријата овозможува да се обработат аудиофреквенциите до 356MHZ. Прецизниот алгоритам овозможува намалување на надворешните звуци во реално време, позиционирајќи го HUAWEI FreeBuds 3 како совршен избор за повици во бучни простори.

HUAWEI FreeBuds 3 е првата безжична стерео слушалка која истовремено го поддржува намалувањето на бучавата за време на повиците и активното намалување на бучавата во реално време. Врз основа на симулација на звук во ушниот канал, излезната фреквенција и интензитетот на сигналот за намалување на бучавата, тие се прилагодуваат на различните форми на ушниот канал, со што се постигнува одличен ефект за намалување на бучавата, дури и кога се носи на отворено. Со двојно притискање на левата слушалка, функцијата за намалување на бучавата може да се вклучи и исклучи, дозволувајќи им на корисниците да уживаат во кристално чиста музика дури и во преполно метро или бучен ресторан.

Студио звук, одличен бас

Високо чувствителниот 14mm динамичен двигател на HUAWEI FreeBuds 3 овозможува секоја нота да звучи со својата оригинална чистота. Басот е силен и моќен и дава чувство како да слушате музика во студиски средини.

Батерија која трае цел ден

FreeBuds 3 може да се полни безжично, што значи дека полнењето може да се изврши со безжичен полнач или со безжично полнење преку паметен телефон. Поради енергетската ефикасност и малата потрошувачка на чипот Kirin A1, HUAWEI FreeBuds 3 може да издржи континуирана аудио репродукција до 4 часа со едно полнење и вкупно 20 часа кога се користи со кутијата за полнење.

x

Check Also

Викторија Бекам виртуелно ја претстави новата колекција, гости на ревијата – само семејството

Меѓу дизајнерите кои виртуелно ги претставија своите колекции за време на модната ...