Нутела сладолед торта – уживанција во секој залак

За овој десерт потребни ви се само две состојки и не треба да сте вешти во кујната. Состојките се – 600 мл слатка павлака и 400 грама нутела или сличен крем.

Подготовка

Во прикладен сад ставете ја слатката павлака, па потоа додадете ја нутелата. Мешајте со миксер две до три минути додека состојките убаво се соединат. Смесата претурете ја во калап за торта кој претходно сте го премачкале со масло или путер. Ставете ја тортата во фрижидер да отстои шест до осум часа, а потоа во замрзнувач да отстои еден час.

Како тоа изгледа можете да погледнете во видеото.

x

Check Also

Грчки колач со портокал – Портокалопита

Подгответе го традиционалниот, превкусен колач о Грција, по оригинален рецепт. Потребни намирници ...