Октомвриска диета: Со напивка од дуња до минус 5 килограми

Според грчката митологија дуњата е симбол на љубовта, Французите ја користеле уште многу одамна за козметички и медицински намени, а Римјаните пак од неа правеле етерични масла и парфеми.

Дуњата богата е со растителни влакна, изобилува со витамин Ц, бета каротен и многу танински материи. Сокот од дуња се употребува и како природен лек за прочистување на белите дробови, против кашлица, но и за зајакнување на имунитетот, а со тоа е и главен сојузник во борбата против вирусите карактеристични за променливото есенско време.

Ова здраво есенско овошје има ниска калорична вредност (60 калории во 100 грама), па затоа е добредојдена во секоја диета.

Диетниот режим со дуња го исклучува броењето на калории. Може да се практикува во текот на целата есен, а за три месеци на овој начин не само што ќе го подобрите здравјето туку и ќе ги загубите вишокот на килограми и наталожени масти.

Есенската диета со дуња која би можеле да ја држите во текот на месецот октомври ќе ве ослободи од 5 килограми.

dunja-2

Диетен режим

Диетата се применува лесно, појадокот и вечерата се заменуваат со сок од дуња, а ручекот останува по желба. Меѓуоброците би требале да вклучат дуња и друго есенско овошје.

За да го подготвите сокот од дуња (количина доволна за два дена) потребно е – 5 килограми зрели дуњи, 200 грама кафен шеќер, 2 лимона, цимет.

Дуњите треба да се измијат, да се избришат со чиста крпа, да се исечкаат на ситни парчиња или пак да се изрендаат, а потоа се ставаат во сад. Во садот се додава кафениот шеќер, исцедениот лимон, и се остава да отстои два часа. Вака подготвените дуњи се ставаат во соковник и се додава цимет. Добиениот сок од дуњи може да се пие свеж или да се загрее на тивок оган.

x

Check Also

Внимавајте со диетите: Метаболизмот е побавен со секој загубен килограм!

Најтешко слабеат оние кои сакаат да „симнат“ малку килограми, поточно 2 – ...