Оригинални макаронс во нашиот град во најубавите Марфи слаткарници

Макарон со француски изговор- макарон е слатка од брашно од бадеми направена од белки од јајце, шеќер во прав, гранулиран шеќер, бадемов прав или обичен бадем и прехранбени бои. Макаронот најчесто се полни со полнење за пециво, путер или смеса за џем помеѓу две бисквити. Името потекнува од италијанскиот збор „macarone“, „maccarone“ или „maccherone“, италијанска матена белка.

10489958_760887650620786_6561245673279166519_n

Marfi – cake & backery shop ~ 02 26 11 311 * 26 18 888 * 31 01 200

Макароните може да се најдат во широк спектар на вкусови кои се движат од традиционалните (малини, чоколада) до новите (паштета од патка, зелен чај во прав ).

Макарун најчесто се греши со макаронот, многумина го примиле францускиот изговор на макаронот за да се разликуваат двата предмети на англиски јазик. Сепак, ова предизвика конфузија околу точноста на изговорот. Некои рецепти ја исклучија употребата на макарунот за да се однесува на вистински начин за овие француски кондиторски производи, додека други мислат дека тие се синоними. Во реалноста, зборот „macaroon“ е едноставно превод на англиски на францускиот збор „macaron“, па и двата изговора се технички точни во зависност од личниот избор и контекст. Во една статија на оваа тема, професорот за култура на храната од Универзитетот Стенфорд, Ден Јурафски укажува на тоа дека „макаронот” (исто така , „макарон паризиен”, или “le macaron Gerbet”) е точниот изговор за кондиторските производи.

14194_766907170018834_6665548419670477880_n

Marfi – cake & backery shop ~ 02 26 11 311 * 26 18 888 * 31 01 200

Иако е претежно француски кондиторски производ, имаше многу дебата за неговото потекло. „Larousse Gastronomique“ наведува дека макаронот е создаден во 791 година во манастир во близина на местото Кормери. Некои од нив имаат мислење дека неговото француско потекло води корени назад од доаѓањето на италијанските готвачи на тестенини кои Катерина де Медичи ги донела со неа во 1533 година по бракот со Хенри II од Франција. Во 1792 година, макаронот почна да се здобива со слава кога две монахињи од Кармелита, барајќи азил во Нанси за време на Француската револуција, печеле и продавале колачиња макарон со цел да платат за нивниот престој. Овие калуѓерки станале познати како ” сестрите макарон”. Во овие рани фази, макароните биле служени без посебни вкусови или филови.

10599358_770650952977789_1143190710682519790_n

Marfi – cake & backery shop ~ 02 26 11 311 * 26 18 888 * 31 01 200

Се до 1830 година макароните не биле служени две по две, со додатоци од џем, ликери и зачини. Како што е познато денес, макаронот составен од две бисквити од бадеми полнети со слој од крем од путер, џем или полнење за пециво, првично биле наречени „Gerbet” или „Париски макарон“. Пјер Десфонтен од француската слаткарница „Ladurée“ бил сметан за заслужен за неговото создавање во почетокот од 20-от век, но, друг пекар, Клод Жербе, исто така, тврди дека тој го измислил.

10418936_771155562927328_152714839124925972_n

Marfi – cake & backery shop ~ 02 26 11 311 * 26 18 888 * 31 01 200

Вкусови на макарон :

Макарон од бадеми, боровинки, карамела, чоколадо, кокос, мед, лимон, портокал, мелен црвен пипер, ’фстаци, роза и ванила.

Видови во Франција

Неколку француски градови и региони тврдат дека имаат долга историја и видови, особено Лорен (Нанси и Булеј), Баскија (Сен-Жан де Луз), Сен -Емилион, Амиен, Монморијон, Ле Дора, Сот, Шартр, Кормери Жујес и Сен -Кроа во Бургундија.

Макароните од Амиен, направени во Амиен, се мали, тркалезни во облик на бисквити направени од паста од бадеми, овошје и мед, кои за прв пат биле забележани во 1855.

Градот Монморијон е добро познат по своите макарони, а има и музеј посветен на него. „Maison Rannou-Métivier“ е најстарата пекара за макарон во Монморијон, која датира од 1920 година. Традиционалниот рецепт за Монморијон макароните останал непроменет повеќе од 150 години.

Градот Нанси во регионот Лорен има легендарна историја со макаронот. Се вели дека игуманијата на Ремиремонт наредил на калуѓерките наречени „Дамите на Сен Сакремен“ строги правила на исхрана забранувајќи консумирање на месо. Две монахињи, сестра Маргарет и Мари-Елизабет се заслужни за создавање на макаронот од Нанси за да одговара на нивните барања во исхраната. Тие станаа познати како ” макарон сестри” (Les Soeurs Macarons ). Во 1952 година, градот Нанси ги наградил со давање на нивното име на Rue de la Hache, каде што макаронот бил измислен.

10665124_776088262434058_4402811635321572023_n

Marfi – cake & backery shop ~ 02 26 11 311 * 26 18 888 * 31 01 200

Македонија

Во нашата прекрасна земја оригинален и вистински макаронс на вкус и изглед може единствено да се најде во слаткарните Марфи лоцирани на неколку места во главниот град  – Млечен ресторан МАРФИ – Центар, Слаткарница МАРФИ – Чаир, Производство МАРФИ – Бутел, и најшарениот и највкуснитот штанд во Скопје Сити Мол со единствените МАРФИ макаронс .

Во Марфи слаткарниците може да уживате во сите вкусови на макаронс, а сега најново и единствено во Марфи слаткарниците се и новите вкусови на макаронс од ‘фстак и јагода.

10462522_736738959702322_943549690034716542_n

Marfi – cake & backery shop ~ 02 26 11 311 * 26 18 888 * 31 01 200

Швајцарија

Во Швајцарија Луксембургли (исто така Луксембургер) е името на брендот на кондиторски слатки направени од страна на слаткарницата Шпрингли во Цирих, Швајцарија. Луксмебургли е се состои од две бисквити од паста од бадеми, полнети со крем од путер. Луксмбургли се помали и полесни од макарони, од многуте други продавачи. Се вели дека се полесни . Вкусовите вклучуваат : ванила, чоколадо, страчатела (чоколадо), карамела, лешник, шампањ, Амарето, костен, мока, цимет, лимон, мандарина и малина. Многу од вкусовите се сезонски. Рокот на траење е три до пет дена, ако е во фрижидер.

10671412_776815875694630_6625552909281383710_n

Marfi – cake & backery shop ~ 02 26 11 311 * 26 18 888 * 31 01 200

Цирих, Швајцарија, Шпрингли слаткарница со луксмебургли

Луксмебургли биле измислени од страна на слаткарот Камил Штудер кој го донел рецептот во Цирих откако ги создал нив во Луксембург во една слаткарница (слаткарница Намур) во 1957 година. Таму, рецепт бил пријавен и за натпревар во слатки. Името Луксмебургли потекнува од прекарот кој колега му го дал на Штудер, чие семејство потекнува од Луксембург. Оригиналното име, „Baiser de Mousse“ (бакнеж од пена на француски јазик), сметан за соодветен за новосоздаденото, беше променето во „Gebäck des Luxemburgers“ (кондиторски производи од Луксмебург), кое подоцна стана, на швајцарско – германски јазик, „Luxemburgerli“ (“малиот Луксембуржанец”).

Кореја

Макароните се популарни во Јужна Кореја, кои се изговараат како „ма-ка-ронг” во Кореја. Правот од зелен чај или неговите листови може да се користат за правење на макарони од зелен чај.

7411_776815865694631_488805171223103263_n

Marfi – cake & backery shop ~ 02 26 11 311 * 26 18 888 * 31 01 200

Јапонија

Макароните во Јапонија се популарни кондиторски производи познати како “макарон”. Исто така, постои и верзија со истото име кој го заменува брашното од кикирики со паста од бадеми и е зачинет со „вагаши“ стил, широко достапен во Јапонија.

Во Париз, синџирот слаткарници „Ladurée“ е познат по своите макарони околу 150 години. Во Франција, Мекдоналдс продава макарони во своите „McCafé“ ресторани (понекогаш користејќи реклами со сличен облик на макаронот како оној на хамбургерот). „McCafé“макароните се произведени од страна на Шато Блан, која, исто како „Ladurée“, е филијала на групацијата „Холдер“, иако тие не ги користат истите рецепти.

10489921_744262402283311_8798333593260066559_n

Надвор од Европа, францускиот стил на макарон може да се најдат во Канада и САД.

Во Австралија, Адријано Зумбо заедно во ТВ серијата „MasterChef“ увиделе дека макаронот станал популарна слатка, па така сега се продава од страна на Мекдоналдс во своите „McCafe“.

10478571_749109178465300_460361361455725018_n

На глобално ниво, 20-ти Март се прославува како „ден на макаронот”. Овој ден се слави од 2005 година во Париз од страна на La Maison Пјер Hermé, тоа е традиција која се шири низ светот. На овој ден, учество земаат пекари и продавници за макарон ширум светот, им нудат на клиентите бесплатна проба од макарон. Еден процент од сите дополнителни продажби се донира на локалните добротворни организации.

 

x

Check Also

Внимавајте со диетите: Метаболизмот е побавен со секој загубен килограм!

Најтешко слабеат оние кои сакаат да „симнат“ малку килограми, поточно 2 – ...