Ова биле критериумите за совршена жена во 1912 година

Верувале или не, жените со големи гради, тесни колкови и долги нозе не беа секогаш идеалот за тоа како треба да изгледа совршена жена. Еве што се сметаше за здрава и убава жена во 1912 година.

Пред околу сто години, сè беше поинаку – немаше масовна комуникација на Фејсбук, Титаник сепак ја држеше титулата брод што не може да се потопи (барем до април), а совршената жена немаше совршена линија, барем не онаа што ја посакуваме денес.

Елси Ребека Шил е избрана меѓу 400 студенти на универзитетот Корнел, а докторката во тоа време ја опиша како пример за здравје. Нејзиниот индекс на телесна маса беше 27, што би ја ставило во категоријата прекумерна тежина според денешните стандарди.

Висока 173 сантиметри, Елси тежеше 77 килограми, а својата титула совршена жена ја припишуваше на разумниот начин на живот: „Јадам што сакам, кога сакам“. Елси ретко појадуваше, а обожаваше да јаде бифтек.

Играше кошарка и работеше како медицинска сестра. Таа беше многу популарна поради титулата совршена жена, но имаше и свои критичари: тие ја критикуваа за нејзината висина, а некои дури и се жалеа дека нејзините гради се премногу мали.

Елси Ребека Шил живеела од 1888 до 1979 година.

Во 2012 година, списанието Men’s Health ја опиша совршената жена како жена со големи гради, тесни колкови и долги нозе. Елси во никој случај не спаѓаше во тој идеал.

Заклучок: Сакајте го вашето тело, какво и да е, бидејќи никогаш нема да задоволите нечии замислени идеали.

x

Check Also

Неделен хороскоп (од 2. до 8.август): Жешка недела за Раковите, љубовни маки за Рибите, многу енергија за Лавовите и Јарците!

Оваа недела планетата Венера е во знакот на Девица и ќе им ...