Ова се најдобрите 25 модни колеџи во 2019 година

Модните школи се иднината на модниот систем, местата каде се сее семето на креативноста но, и на менаџментот применет во уметноста на облекување. За оние кои сакаат да се запишат во модно училиште во Европа или во САД,  адресите се бројни.

Сепак, добро е да се земе предвид кои модни колеџи се најдобри, а тоа го дознаваме традиционално, уште од 2010 година, од листата која ја објавува модниот веб сајт Фешниста.

Еве кои се на врвот во 2019 година.

 1. Academy of Art University, Сан Франциско
 2. Accademia Costume & Moda, Рим
 3. Antwerp Royal Academy of Fine Arts, Антверпен
 4. Central Saint Martins, Лондон
 5. Columbus College of Art and Design, Колумбус
 6. Drexel University, Филаделфија
 7. ESMOD, Париз
 8. Fashion Institute of Design and Merchandising, Лос Анџелес
 9. Fashion Institute of Technology, Њујорк
 10. Institue Français de la Mode, Париз
 11. Istituto Europeo di Design, Барселона
 12. Istituto Marangoni, Милано
 13. Kent State University, Кент
 14. Kingston University, Лондон
 15. London College of Fashion, Лондон
 16. LIM College, Њујорк
 17. Marist College, Покипси
 18. Otis College of Art and Design, Лос Анџелес
 19. Parsons, the New School for Design, Њујорк
 20. Polimoda, Фиренца
 21. Pratt Institute, Бруклин
 22. Savannah College of Art and Design, Савана
 23. Shenkar College of Engineering and Design, Тел Авив
 24. Thomas Jefferson University, Филаделфија
 25. University of Cincinnati, Синсинати

x

Check Also

Трикчиња кои секогаш успеваат: Како да ги растегнете тесните чевли

Сигурно ви се случило, сте купиле чевли и потоа заклучувате дека всушност ...