Попис за пазарување, што се ни е потребно за 14 дена самоизолација?

Најлошото нешто што може да го направите во текот на глобалната пандемија на коронавирус е непотребно да натрупувате храна и други козметички производи во својот дом.

Еве што ви е неопходно и што навистина ќе користите.

 • Средство за дезинфекција на површините
 • Два сапуна се сосема доволни за одржување хигиена на рацете цели 14 дена
 • Пакет од 10 ролни тоалетна хартија
 • Паста за заби, гел за туширање, шампон
 • Производи за чистење на домот
 • Резервна батерија за далечинскиот управувач

Од неопходна храна потребно ви е:

 • Конзервирана храна како туна, сардини, грав, домати, ајвар, џем…Конзервираната храна има долг рок на траење, но сепак, не претерувајте со количините. Целта е да имате доволно храна на располагање за две недели, а не за две години.
 • Грав, леќа, боранија..Не заземаат место во замрзнувачот, а имаат долг рок на траење.
 • Тестенини и ориз
 • Килограм овесни снегулки ќе ви осигураат важни нутриенти за појадок
 • Млеко, јогурт.

x

Check Also

УЛОВЕН МИЛИОНОТ ОД ИНСТАНТ ЛОЗОТ ЗЛАТНА РИПКА ВО ПРИЛЕП

Инстант лозот Златна Рипка и во својата 6та серија продолжува да радува ...