Посно и вкусно – Манастирско гравче

Пикантен и вкусен оброк за време на постите.

Потребни намирници: 1 кг исечкана риба (по желба), 3 главици кромид, 300 гр исечкана пиперка, 300 гр варени домати, малку масло, сушен зачин од билки, сол и црн пипер.

 Подготовка

Рибата ставете ја во тавче, посипете ја со масло и печете ја во жешка рерна. Кога ќе биде полупечена, извадете ја и ситно исечкајте ја (отстранете ги коските), па вратете ја во тавчето. Додадете го исечканиот зеленчук, прелијте со сварените домати, зачините со вегета, зачин од билки и црн пипер и вратете во рерна да се допече. Послужите врело.

x

Check Also

Лебот Рустика на „Жито Лукс“ повторно достапен  

  Најголемиот македонски производител од мелничко-пекарската индустрија, „Жито Лукс“ внесува уште еден ...