Постои калорична храна која е здрава и која помага за слабеење? Еве ја комплетната листа

Доаѓањето на летото е најдобриот изговор да почнеме да се грижиме за нашето тело преку храна, со цел подобро да се чувствуваме и да ги изгубиме оние вишок килограми што ги акумулиравме во текот на есента и зимата и кои навистина прават да не се чувствуваме лесно.

За успешно да го започнеме новиот режим најдоброто нешто што треба да направите е да се обложите на здрава храна која ни обезбедува хранливи материи што ни се потребни. Меѓутоа, кога сакаме да се чувствуваме полесни, многу е вообичаено да мислиме дека најдобро е да се откажеме од калоричната храна, без оглед дали е здрава или не.

Еден од впечатливите примери на калорична, но здрава храна е авокадото.

Сигурни сме дека сте чуле „оревите се богати со калории“ или „авокадото е полно со масти“ и сте размислувале за елиминирање на овие намирници од вашата дневна исхрана со цел да ослабнете, така? Но, сепак, мора да знаете дека најдоброто нешто што треба да направиме не е да престанеме да ја јадеме оваа здрава, а калорична храна, туку да ја елиминираме или значително да ја намалиме преработена храна, која покрај тоа што е калорична, воопшто не е здрава.

На листата на нездрава храна која треба да се исклучи со цел да ослабнеме и да се чувствуваме здрави се и пржените закуски, газираните пијалоци, претходно зготвената храна или храна која е богата со рафинирано брашно, шеќер или масла со слаб квалитет.

За почеток, важно е да се прави разлика помеѓу калоричната храна која е здрава и корисна за нашето тело и калоричната храна што не е.

Вистинскиот проблем се јавува со прашањата – која  храна , покрај тоа што е многу калорична, поради своите состојки може да биде и штетна за здравјето.

Еве ја листата на најпознатите штетници:

Вештачки сокови и засладени пијалоци
алкохол
Индустриски печива
Пржени закуски
колбаси
бисквити
Пици
Ултра обработени сосови

Се разбира, има и многу други намирници кои не прават добро на нашето тело, а како можеме да ги идентификуваме? Според нутриционистите, најважно е да ги погледнете состојките. Кога храната содржи многу состојки, вклучувајќи шеќер, рафинирано брашно, масла со слаб квалитет или еден или повеќе адитиви (конзерванси, бои, засладувачи, засилувачи на вкус), тие не можат да се сметаат за здрави. Без оглед дали се богати со калории или не, најдоброто нешто што треба да го направите е да не ги конзумирате, или барем не редовно.

Затоа, ако сакате да ја следите здравата исхрана или да изгубите тежина, првиот чекор е да се ограничи потрошувачката на овој вид храна и да се префрлите на други намирници кои се многу поздрави (овошје, зеленчук, ореви, риба, интегрални житарки). Секогаш давајте приоритет на зеленчукот и овошјето, кои треба да го сочинуваат најголемиот дел од вашиот секојдневен оброк.

Точно е дека меѓу здравата храна има и доста калорична (маслинки, ореви, екстра девственото маслиново масло), но тоа не значи дека не треба да ги јадете, туку дека треба да консумирате според потребите во поограничена количина, и тоа слободно, секојдневно.

Да ја знаете содржината на калории во храната може да ви помогне да добиете идеја за количината што се препорачува да се консумира. Сите намирници што ви ги претставуваме подолу, како што се лососот, бананите или сојата, содржат добар број калории, но и многу други хранливи материи што му се потребни на нашето тело (протеини, масти, јаглени хидрати, витамини).

Значи, не плашете се од бројот на калории, сите тие можат да бидат дел од здравата исхрана!

Авокадо: 160 килокалории на 100 грама
Козјо сирење: 450 килокалории на 100 грама
Соја: 450 килокалории на 100 грама
Црни маслинки: 250 килокалории на 100 грама
Лосос: 200 килокалории на 100 грама
Ореви: 600 килокалории на 100 грама
Темно чоколадо: 540 килокалории на 100 грама
Свеж кокос: 390 килокалории на 100 грама
Банана: 85 калории на 100 грама
Лешници: 650 килокалории на 100 грама
Суво грозје: 300 килокалории на 100 грама
Семки од тиква: 520 килокалории на 100 грама
Јагула: 280 килокалории на 100 грама
Јачмен: 370 килокалории на 100 грама
Пиле: 364 kcal на 100 грама
Маслиново масло: 884 килокалории на 100 грама
Путер: 717 килокалории на 100 грама

x

Check Also

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Натпросечно топли температури, проверете кога ќе има нагла промена на времето ужасна за здравјето!

Продолжува периодот на страшно променливо време, на невообичаено топли денови, а пред ...