Празничен коктел – Егног

Вистински пијалок за празничната атмосфера, кој поради алкохолот кој го содржи, добро ќе ве загрее.

Потребно е – 12 јајца, 3 чаши шеќер, 5 чаши слатка хопла, 1 чаша млеко, 1 лажица изрендано мускатно оревче, 1 чаша бренди и 1 чаша рум.

e1

Подготовка

Во голем сад измешајте ги со помош на миксер прво жолчките. Потоа додадете го шеќерот, слатката хопла и млекото. Во посебен сад од белките направете снег, па додадете ги на кремот од жолчки. Додадете го брендито и румот и наросете од мускатното оревче. Мешајте внимателно и полека. Коктелот оставете го во фрижидер 24 чаша пред да го послужите.

x

Check Also

Саботно матине со Амок радио во МКЦ

Денес, со почеток од 12 часот ќе се одржи матине со Амок ...