Празничен пудинг за слатка Нова година (РЕЦЕПТ)

Израдувајте ги најблиските со пудингот со празнична нота и префинет вкус.  

Вкусен е, но ќе мора малку да се помачите.  Не станува збор за обичен пудинг, туку за новогодишен, односно божиќен, а рецептот доаѓа од Англија.

Потребни ви се 330 грама црно суво грозје, 330 грама рибизли, 330 грама бело суво грозје, 330 грама лебни трошки, 330 грама кафен шеќер, 240 грама маст, 120 грама сечкани зашеќерени вишни, 120 грама сечкани бадеми, рендана кора од 1 лимон и 1 портокал, 1 рендан морков, 1 рендано јаболко, 4 лажици брашно, ванилин шеќер, малку сол, 6-8 јајца, 300 милилитри црно пиво или 150 милилитри бренди, малку млеко.

x

Check Also

Што се јаде на новогодишната ноќ во земјите низ светот

Во поголем дел од светот се прославува Новата година. Иако прославата секаде ...