Превкусно кафе со јајца за одличен почеток на денот, еве како да го подготвите

Со години популарно во скандинавските земји, кафето со јајца ја освојува Европа и за многумина станува задолжителен утрински ритуал.

Како да го подготвите?

Потребни ви се (за две лица) – три лажички црно кафе (нескафе), 1 филџан вода, 6 лажички засладено млеко, половина лажичка екстракт од ванила и 2 жолчки од јајце.

Изматете ги убаво жолчките од јајце заедно со екстрактот од ванила. Додадете ги лажиците млеко и продолжете да мешате се додека смесата не стане густа и пенаста. За матење може да употребите и електричен миксер.

Сварете го кафето во водата на вообичаен начин. Претурете го во два филџани за кафе. Врз него потоа додајте од пената со јајца.

x

Check Also

А1 МАКЕДОНИЈА СО УНИКАТЕН НАСТАН ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ФИЛМОТ: A1 Drive-in кино од 29 септември до 5 октомври

Во месецот на одбележувањето на првиот роденден од воведувањето на брендот А1 ...