Пример за прва дама: Моза Бин Насер ал Миснед

Кралицата Ранија од Јордан доби сериозна конкуренција во втората сопруга на шеикот од Катар, која е истовремено и кралица на високата мода.

moza 002

moza 001

Совршениот стил на Ранија, сопругата на јорданскиот крал Абдулах Втори, полека паѓа во сенка од втората од трите сопруги на шеикот Хамад Бин Халифа од Катар, еден од најбогатите луѓе на светот, според некои проценки побогат и од Бил Гејтс.

Моза Бин Насер ал Миснед со своето семејство живеела во егзил, во Египет, а во Катар се враќа поради венчавката со шеикот (1977 година), кога имала 18 години. Екстремно образована, Моза го продолжува своето образование по социологија, а по стекнувањето на експертска титула станува претседател на неколку најголеми научни, социјални и хуманитарни организации, како и специјален пратеник на УНЕСКО за основно и високо образование. Денес таа е и претседател на престижниот Сидра Медикал центар за истражување во Доха.
moza 6

За разлика од другите монархистички сопруги на Блискиот Исток, Моза е влијателна фигура и во политиката на својата земја, активно вклучена во владата на Катар. Според листата на Форбс станува збор за една од 100-те најмоќни жени на светот.

moza 3

Но, тоа што особено ја разликува Моза Бин Насер ал Миснед од другите први дами е стилот и елеганцијата. Таа навистина изгледа како кралица каква што сме ја замислувале, од деца, во нашата фантазија.

Qatar's Emir Sheikh Hamad Bin Khalifa Al-Thani and wife in Paris - Day 2

Каде и да се појави носи гламур и софистицираност, а понекогаш изгледа како да е излезена од холивудските филмови од 50-те години. Раскошните фустани станаа нејзин заштитен знак.

moza 2

moza 10
Ниту еден ден не ја повторила комбинацијата која ја носела, всушност секој ден во годината (по неколкупати во денот) Моза се појавува во нови креации, а тоа ја прави и најголем колекционер во светот на раскошни и скапоцени фустани, меѓу кои се и оние креирани за неа од Жан Пол Готје, Шанел, Диор и најмногу од Валентино.
Секој од нејзините фустани чини најмалку 30 илјади долари, а специјално дизајнираните парчиња достигнуваат цени и над 100 илјади долари.
moza 01

Би претпоставиле ли, гледајќи во нејзината грациозна фигура, дека Моза на својот сопруг му родила дури седум деца?

Qatar's Emir Sheikh Hamad bin Khalifa al

x

Check Also

Скопје станува регионална трговска престолнина: СЕ ОТВОРА ИСТ ГЕЈТ МОЛ – НОВ ЦЕНТАР ЗА МОДА И ЗАБАВА

Скопје станува многу динамичен град со голем потенцијал за напредок и просперитет, ...