Природен тоник од краставица – лезет за кожата после сончање

Во последниве години има се повеќе предупредувања за штетните ефекти на сончевите зраци врз нашата кожа, но и понатаму многумина од нас обожаваат да се сончаат.

Познати се советите дека треба да се избегнува изложувањето на сонце од 11 часот наутро до 16 часот попладне, а секако се препорачуваат и разни препарати кои ја заштитуваат кожата и косата, но проблемот е главно во фактот дека сите овие средства за заштита чинат пари.

Природниот тоник за нега на кожата по сончање може да го направите сами дома, а при тоа и да заштедите пари.

Ова е совршен тоник за смирување на кожата по изложување на сонце.

Состојки :

1 свежа краставица

300 милилитри негазирана минерална вода

Подготовка : излупете и исечете свежа краставица, потоа прелијте ја со минерална, негазирана вода. Оставете ја краставицата да ја впива водата околу 1 час, а потоа процедете ја течноста во чисто стаклено шишенце (со затворач за спреј).

Добиената количина на тоник ќе ви бидe доволни за три дена. Овој природен тоник се користи после туширање и се чува на ладно место.

x

Check Also

Што треба да смените за да го забавите стареењето на лицето

Создавањето на брчки многу зависи од типот на кожата, но и од ...