Природно средство кое чисти, уништува бактерии и дезинфицира 

Неколку пати објавувавме како да направите природно средство за одржување на чистотата на вашиот дом, но тоа никогаш не е доволно и ви носиме уште еден рецепт за вашиот сојузник во борбата против бактериите и нечистотиите.

Земете обична стаклена тегла од 800 мл, можете да користите и поголема.
– Наполнете ја теглата до врвот со кора од мандарина, портокал или лимон (или сите заедно)
– Наполнете ја теглата до врвот со 9% алкохолен оцет или алкохол.
– Затворете добро и оставете ја теглата 2 недели на темно место.
– После тоа, процедете го растворот преку газа или цедилка.

Истурете го растворот во шишенце за спреј и вашата течност за бришење, чистење и дезинфекција на просторијата е подготвена!

Оваа „бомба“ во ваши раце лесно ќе победи:

– каква било нечистотија на хоризонтални површини

– миризба „оставена“ од вашите миленици на теписите или мебелот

– дамки од ‘рѓа и мувла на површините во кујната

– ќе ги „светне“ плочките и стаклото од туш кабина во вашата бања

– ќе ги отстрани старите дамки на подот

– нечистотии од очила и други стаклени предмети

– одлично решение за дезинфекција на плочки, мијалници и тоалети (како и освежувач на воздухот во тоалетот и бањата).

x

Check Also

Список на храна најбогата со „сончев витамин“ – витамин Д

Веќе е познато дека големи дози на витамин Д помагаат во превенција, ...