Пробајте ги, превкусни се: Макарони со тиква

Уживајте во вкусовите и миризбите на есента со намирницата која е кралица на оваа сезона – тиквата. Подгответе брз ручек кој никого нема да остави рамнодушен.

Потребни намирници – 350 грама макарони (или шпагети), 500 грама тиква, 300 грама кромид, 60 грама Пекорино сирење, 200 мл бело вино, 2 лажици маслиново масло, малку сол и црн пипер.

Подготовка

Ставете шест лажици маслиново масло во тава и кога ќе бидат затоплени додадете го исечканиот кромид и исечканата тиква. Гответе на тивок оган додека тиквата и кромидот омекнат, посолете и додадете го виното, па гответе ги заедно уште 5 минути. Во меѓувреме, сварете ги макароните/шпагетите, а штом бидат готови, малку од водата во која се вареле додадете на сосот од тиква и кромид и убаво измешајте. Потоа спојте ги шпагетите/макароните со сосот сервирајте во чинии и одозгора изрендајте пекорино и наросете малку црн пипер.

x

Check Also

Здрава храна: Протеински колачиња од путер од кикиритки

Слатко задоволство за љубителите на путерот од кикиритки и секако, на здравата ...