Протеини кои го забавуваат процесот на слабеење

Познато е дека протеините се најдобри сојузници во секоја диета. Но некои од нив не ни се потребни, го забавуваат процесот на слабеење, со тоа и потребно е сосема да ги избегнеме.

Годинава кога ќе се „фрлите“ на диета, ставајќи акцент на протеините, исфрлете ги следниве од листата на посакувани намирници.

Пилешко со кожичка. Кожичката додава маснотии кои не ни се потребни.

Пилешко со презла/лебни трошки. Лебните трошки се полни со едноставни јагенохидрати.

slika 6

Салами. Произведени се со многу хемикалии и содржат скриени шеќери.

slika 8

 

Виршли и колбаси. Имаат скриени шеќери, соја и дополнителни хемикалии.

Товена риба. Не содржи доволно омега 3, а според некои истражувања нејзината маснотија може да биде многу нездрава.

Мрсно мелено говедско. Меленото говедско кое е под 85 отсто не е добро за диетите. Вистина е дека од ваквото месо се прават сочни хамбургери и плескавици, но тоа ќе го забави вашето движење кон целта – слабеење.

slika 9

Мрсно парче црвено месо. Погледнете го парчето, ако од надворешната страна има малку маснотии, а внатре е црвено, слободно јадете од него. Се што треба да направите е да ја отстраните мрснотијата од страните. Доколку целото парче месо е покриен со бел слој, тоа е парче месо кое треба да го избегнете.

 

x

Check Also

Внимавајте со диетите: Метаболизмот е побавен со секој загубен килограм!

Најтешко слабеат оние кои сакаат да „симнат“ малку килограми, поточно 2 – ...