Прва веган свадба во Македонија

Македонија може да се пофали со убава природа, квалитетно вино, ајвар и домашно слатко,  но овојпат може да се пофали и со првата веган венчавка. Наташа и Столе, двајцата долгогодишни активисти за правата на животните решија својата љубов да ја крунисаат како што најдобро знаат- со многу веганска храна.

Во атмосфера која совршено прилега на еко- духот на венчавката, меѓу зеленилото на Водно, овие две хумани души си кажаа „ДА“.

rererhrhrherehr

„All you need is love and vegetables“ – стоеше во поканите

На венчавката имаше исклучиво веганска храна, а сите присутни уживаа во прекрасното мени.

Најдолго очекуваната свадбена торта беше креирана од слаткарскиот гуру Катерина Алексовска, сопственик и главен дизајнер на слатките задоволства во слаткарниците на Magic Cake.

evwevwewvwv
Тортата од својата неодолива внатрешност па се до комплетната романтична декорација беше 100% веган слатко задоволство во кое имаа чест да уживаат сите гости кои беа дел од свадбената прослава.

Веган беше и бидермаерот на невестата, а богами и реверот на младоженецот.

Дел од текстот е превземен од http://ekovesti.net/
Aвтор на текстот: Елена/ekovesti.net/

x

Check Also

Сите во исчекување?! Што е тоа што ни го подготвува Sport Vision?!  

  Веќе неколку денови низ Скопје струјат информации дека нешто големо се ...