Првиот Жито Лукс натпревар во готвење, со новите XL лебови

Неодамна компанијата „Жито Лукс“ ги претстави на пазарот новите XL лебови на парчиња. По претставувањето на овој новитет, „Жито Лукс“ го организираше и првиот XL натпревар во готвење, каде беа собрани најдобрите и најталентирани готвачи од овие простори. Софка, Фичо, Теа и Цуклев ги искористија своите способности да ѝ ги претстават на јавноста големиот број можности кои ги нудат XL белиот и ‘ржан леб за подготовка на сендвичи кои одговараат на сечиј вкус.

Сендвичите приготвени од вештите раце на натпреварувачите беа оценувани во четири категории: брзина, вкус, висина и стабилност. Победник во категоријата брзина е Цуклев со својот сенвич, кој беше направен со XL леб со ‘ржано брашно, свежа крставица, јајце, авокадо, лимон, печен сусам, магдонос, копар, сол и црн пипер. За подготовка на овој сендвич нему му беа потребни само 38 секунди. Победникот во категоријата вкус е деликатесниот сендвич на Софка за кој беа потребни XL лебот со ‘ржано брашно, боровница крем сир, дробени ореви, мисиркини гради, шери, бејби рукола и микро салата.

Победниците во останатите две категории може да ги погледнете на YouTube каналот на „Жито Лукс“ како и на Facebook фан страницата на компанијата. Добропознатиот вкус, состав и секако, квалитет може да ги најдете во новото XL пакување од 500 грама. Поголеми парчиња за повкусни сендвичи и за уште повеќе уживање!

x

Check Also

„ЛАЧИ ИСКРИНИ“ – Поетска збирка на д-р Михаил Левенски во издание на „Матица Македонска“ и Фондација д-р Михаил Левенски

Фондацијата „Д-р Михаил Левенски“, со голема благодарност до издавачката куќа „Матица Македонска“ ...