Ролат-сладолед нов хит на Инстаграм

По популарните црн сладолед и слодолед во облак, нова трендовска манија за сладолед го преплавува Инстаграм. Станува збор за сладолед во ролат, подготвен според азијската техника „стир фрај“.

slado-9

Ваквиот сладолед не е непознат за Камбоџа, Малезија, Тајланд и Филипини, од каде и доаѓа во западните земји.

Ролатот потсетува на палачинка, а сладоледот се прави од билно или кравјо млеко, па потоа се додава овошје, кекси, чоколада и други состојки.

slado-3

slado-4

slado-2

x

Check Also

МУЗИЧКИ БЛОК [НОЕМВРИ] ВО МКЦ

Од кога се немаме видено во сала 25 мај! Ви најавуваме 2 ...