Романтична закуска за Денот на вљубените: Чоколаден колач и Каберне Совињон

Пријатна музика, романтична атмосфера и совршен рецепт за топло-ладен колач во кој се ужива со чаша Каберне Совињон од винарија Тиквеш.

tikves 1

 Потребни состојки:

 • 350 г чоколада за готвење
 • 100 г брашно
 • 150 г мелени ореви
 • 5 јајца
 • 65 г путер
 • 100 мл засладена павлака за матење
 • Сладолед од ванила

Начин на приготвување:

Чоколаден колач

 1. На пареа, истопете го путерот со 250г чоколада за готвење и оставете да се олади.
 2. Во посебен сад, изматете ги јајцата (со миксер) за да станат пенасти, додајте ги брашното и мелените ореви, а потоа и смесата од растопена чоколада и путер. Промешајте.
 3. Распоредете ја смесата во одделни тркалезни алуминиумски садови и печете 5 минути во загреана рерна на температура од 200°C.

Прелив

 1. На пареа, растопете 100г чоколада и додајте ја засладената павлака за матење за да се разреди смесата.
 2. Во чинија, најпрво ставете чоколаден колач, прелијте со чоколадниот прелив, а од страната, додајте сладолед од ванила.

Чоколадниот колач послужете го со чаша Каберне Совињон од винарија Тиквеш.

tikves 2

Каберне Совињон е суво црвено вино со пурпурноцрвена боја, дискретна овошна арома со траги на зачин и мириси на вишна, малина и на суво грозје. Се одликува со полно тело, добро избалансирани танини и со карактеристично елегантна завршница.

Повеќе за вината на Тиквеш прочитајте ТУКА. 

x

Check Also

Вината на „Тиквеш“ освоија 15 награди во Лондон 

Винарската визба „Тиквеш“ го повтори одличниот успех од минатите години, освојувајќи нови ...