Сите лудуваат по овој рецепт: Сочно пилешко на грчки начин

Пилешкото може да се подготвува на бројни начини и секогаш е вкусно, сепак овој рецепт е вистински хит на Pinterest, а во минатата година беше прегледан над 580.000 пати. Пробајте го и вие.

Од намирници потребни се:

За пилешкото месо – 900 грама пилешки гради, 50 мл маслиново масло, 70 мл свежо цеден лимонов сок, 3 лажици исечкан лук, 1 лажица вински оцет, 1 лажица оригано, 70 мл јогурт, сол и црн пипер по желба.

Намирници за салатата од краставица – 2 свежи краставици, 70 мл лимонов сок, 2 лажици маслиново масло, 1 лажица вински оцет, 1/2 лажица исечкан лук, 1/2 лажица оригано.

Намирници за остатокот од оброкот – 300 грама ѕаѕики сос, 600 грама кафеав ориз, 600 грама чери домати, 100 грама кромид исечкан на кругови.

Подготовка

Во поголема пластична ќесичка направете миринада за пилешкото од маслиново масло, лук, лимонов сок, вински оцет, оригано, грчки јогурт, сол и црн пипер. Се добро измешајте па додадете ја смесата на пилешкото месо. Оставете пилешкото да отстои во мирандата најмалку половина час, а идеално би било преку ноќ во фрижидер.

Извадете го пилешкото од маринадата, испржете го на умерена температура, и ставете го настрана.

Сварете го кафеавиот ориз според упатството на пакувањето.

Направете салата од краставици. Измијте ги чери доматите и преполовете ги, а кромидот исечкајте го на кругови.

x

Check Also

Здрава храна: Протеински колачиња од путер од кикиритки

Слатко задоволство за љубителите на путерот од кикиритки и секако, на здравата ...