Список на храна најбогата со „сончев витамин“ – витамин Д

Веќе е познато дека големи дози на витамин Д помагаат во превенција, но и борба против коронавирусот.
Но, каде се наоѓа витаминот Д? Оваа супстанца, толку драгоцена за здравјето на коските и имунитетот, ја наоѓаме во рибата, печурки и јајца.. Но, да го погледнеме подетално списокот на производи кои содржат умерено количество на овој сончев витамин и кои треба правилно да се интегрираат во нашата дневна исхрана:

Печурки
Богати се со витамин Д, а меѓу најбогатите од нив се кримини, шампињони и маитаке.

Риба
Но, какви видови? Зелено светло за пушениот лосос, туна во масло, сабјарка, скуша, харинга, сардини, јагула и калибар; воопшто, изберете ги сите риби од северните мориња, кои исто така се богати со омега-3 масти, неопходни за правилно функционирање на нервниот систем и кардиоваскуларниот систем.

Остриги, шкампи, лигњи и ракчиња

Било кои од мекотелите да ги одберете нема да згрешите кога е во прашање витамин Д.

Месо од црн дроб
Видови говедско месо, исто така богати со железо, цинк, фолна киселина и витамин А.

Козјо млеко и јогурт
Ако сте во потрага по витамин Д, заменете го кравјото млеко со козјо млеко, кисело млеко, јогурт. Во овој случај, можете исто така да ги изберете “збогатените” верзии, односно со додадени витамини.

Масни сирења
Оние произведени со полномасно млеко се сметаат за масни; меѓу нив ги вклучуваме: Бри, Камеберт и Горгонзола.

Јајца
Особено жолчката од јајце, која е исто така богата со каротеноиди, витамини А, Е и витамини од групата Б, вклучително и Б12.

x

Check Also

Природно средство кое чисти, уништува бактерии и дезинфицира 

Неколку пати објавувавме како да направите природно средство за одржување на чистотата ...