Според британските таблоиди, мажот на кралицата Елизабета, принцот Филип починал. Но Бакингемската палата негира

Веста со денови се префрла од еден на друг сајт. 98-годишниот сопруг на кралицата Елизабета беше хоспитализирана во ноември поради акутна форма на грип.

Принцот Филип (98), сопруг на кралицата Елизабета, според британските таблоиди, починал. Во последниве денови Бакингамската палата повеќе пати ги негираше вестите. Според британските таблоиди, сепак, смртта не ја најавила кралицата Елизабета поради итноста за изолација од коронавирусот, како и веста дека принцот Чарлс е позитивен на тестот. Лажни вести?

Инаку, кралицата се наоѓа во самоизолација. Стравот е префрлен сега на неа, бидејќи пред да ја напушти Бекингамската палата се сретнала со принцот Чарлс и заедно пиеле чај.

Извори блиски до британското кралско семејство велат дека принцот Хари бил многу загрижен за неговиот татко и за кралицата.

Принцот Филип е познат како „крал на гафовите“ поради неговите славни изјави. Кога кралицата Елизабета за прв пат го запознала, на 16-годишна возраст, таа го нарекла „убав како бог“. Роден принц на Грција, внук на кралот на Грција Константин Први, тој секогаш го поминувал својот живот еден чекор зад кралицата Елизабета и брзо се прилагодил на строгите кралски правила. Поради кралицата, тој морал да ја напушти воената кариера во морнарицата. Филип е во брак со Елизабета веќе 72 години.

 

x

Check Also

Кралски изглед на денот – Црвеното макси палто на Кејт Мидлтон

Во сезоната на палта, јакни и блејзери, војвотката од Кемриџ воодушеви со ...