Среќен роденден Моника Белучи, кралицата на шармот полни 56 години

Една од најомилените италијански диви на сите времиња, и светска икона на префинетоста и сензуалниот глам-стил, Моника Белучи, денес полни 56 години.

Од почетокот на кариерата како модел, Моника Белучи се обложи со сите карти во стилот на нагласени природните облини. Вистинска пионерка во ерата (на крајот на 80-тите и раните 90-ти) кога виткото тело се сметаше како основно барање за  пробивање во светот на модата. Италијанскиот моден дизајнер Валентино, еден од стилистите кои остана долги години пријател на дивата, беше меѓу првите што ја забележа нејзината убавина од светски ранг.

Естетскиот канон во гардеробата на супермоделката, која наскоро од модел стана актерка, доживеа неколку, но многу славни (и непогрешливи) променливи кои сега станаа дел од иконографијата во италијански стил. Дарежливи деколтеа во форма на срце и во облик на V, материјали кои ја следат линијата на телото, главно долги, мазни и често сјајни ткаенини. Но, пред се страста за корсетот, тантелата и тулот.

Од палетата на бои, италијанската убавица изгради цел имиџ со црвената и црната нијанса. Од обувките пак, на црвените килими секогаш ја гледаме со класични салонки, најчесто црни, со потпетица висока 12 сантиметри.

Едни од најверните соработници на глумицата во последните десетина години, се италијанското модно дуо Долче и Габана за кои ја рекламира нивната козметика, но и фустаните од новите колекции. Тие пак, во нејзиниот стил ја внесоа играта на модни комбинации со полка точки, во црно и бела боја, по кои подеднакво останува впечатлива.

 

x

Check Also

Кого љуби во приватниот живот Ејшан од хит серијата „Езел“?

Убавата турска актерка, Џансу Дере, која македонската публика ја сакаше и мразеше ...