Старата добра Хроно диета, што беше тоа?

Се сеќавате секако на поговорката „појадокот изеди го сам, ручекот подели го со пријателите, а вечерата дај ја на непријателите“. Како тогаш да заборавиме на старата, добра Хроно диета?

hd1

Хроно диетата потекнува од 1986 година и се темели на сознанието дека не е секоја храна погодна за секое време од денот.

Хроно диетата е веројатно и најздрава диета од сите за кои досега сме чуле (и сме ги пробале), додека ја држите нема да почувствувате глад, нема да ги загубите прекумерните килограми со „молскавична“ брзина (ама секако ќе ги загубите), но затоа пак и тешко ќе ги вратите. Нутриционистички одлично е поставена, па не само што може да губите килограми туку сигурно ќе се чувствувате поенергично и поздрави. Освен килограмите, оваа диета го погодува и целулитот кој постепено го намалува.

Првото правило на диетата е да не се исклучуваат ниту протеините ниту јагленохидратите зашто и едните и другите му се неопходни на телото. Сепак, таа вели дека едните и другите не треба да се мешаат во еден оброк, освен за појадок. Поточно, јагленохидратите се дозволени само за појадок.

За појадок може да се конзумираат животински масти и интегрални житарки (интегрален леб). Всушност појадокот според оваа диета треба да биде богат, се е дозволено за појадок освен шеќер и овошје.

Ручекот е протеински, вклучува животински или други протеини во комбинација со зеленчук. А вечерата во Хроно диетата подразбира сиромашна порција, односно таа треба да биде најлесен оброк во денот. Тоа може да биде посно месо со салата или риба на скара со малку зеленчук.

Дозволена е и ужината која треба да биде – едно овошје, малку ореви, неколку маслинки, малку кикиритки, лажичка мед или 30 грама чоколада за готвење.

Јагенохидратите се дозволени само за појадокот, додека за ручекот и вечерата се забранети, а доколку се чувствувате сити Хроно диетата предлага и сосема да ја прескокнете вечерата.

Со еден збор, оваа диета не е ништо поразлична од старата народна поговорка која вели „појадокот изеди го сам, ручекот подели го со пријателите, а вечерата дај ја на непријателите“. Но функционира подобро од било која друга модерна или брза диета без јо-јо ефект.

x

Check Also

Диета со волшебна супа за брзо слабеење

Диетата наречена волшебна супа не само што помага брзо да се ослободите ...