Стопете ги килограмите со здравата есенска диета со дуња

Според грчката митологија дуњата е симбол на љубовта, Французите ја користеле уште многу одамна за козметички и медицински намени, а Римјаните пак од неа правеле етерични масла и парфеми.

Дуњата богата е со растителни влакна, изобилува со витамин Ц, бета каротен и многу танински материи. Сокот од дуња се употребува и како природен лек за прочистување на белите дробови, против кашлица, но и за зајакнување на имунитетот, а со тоа е и главен сојузник во борбата против вирусите карактеристични за променливото есенско време.

Ова здраво есенско овошје има ниска калорична вредност (60 калории во 100 грама), па затоа е добредојдена во секоја диета.

Диетниот режим со дуња го исклучува броењето на калории. Може да се практикува во текот на целата есен, а за три месеци на овој начин не само што ќе го подобрите здравјето туку и ќе ги загубите вишокот на килограми и наталожени масти.

Есенската диета со дуња која би можеле да ја држите во текот на месецот ноември ќе ве ослободи од 5 килограми.

Диетен режим

Диетата се применува лесно, појадокот и вечерата се заменуваат со сок од дуња, а ручекот останува по желба. Меѓуоброците би требале да вклучат дуња и друго есенско овошје.

За да го подготвите сокот од дуња (количина доволна за два дена) потребно е – 5 килограми зрели дуњи, 200 грама кафен шеќер, 2 лимона, цимет.

Дуњите треба да се измијат, да се избришат со чиста крпа, да се исечкаат на ситни парчиња или пак да се изрендаат, а потоа се ставаат во сад. Во садот се додава кафениот шеќер, исцедениот лимон, и се остава да отстои два часа. Вака подготвените дуњи се ставаат во соковник и се додава цимет. Добиениот сок од дуњи може да се пие свеж или да се загрее на тивок оган.

x

Check Also

Најдобрите од првиот ден на ЕТУ Балканското првенство во триатлон во Охрид се закитија со медаљи

Македонската триатлон федерација со одлична организација на ЕТУ Балканското првенство во Охрид ...