Суперчоколадни палачинки, децата лудуваат по нив!

Овие палачинки ќе ги исполнат сите соништа на љубителите на чоколада.

Состојки – 1о палачинки, 20 грама какао во прав, 2 лажици густин, 1 прстофат сол, 3 јајца, 2 жолчки, 0,50 л. млеко, 200 грама темно чоколадо, 45 грама путер, 1 мала лажичка екстракт од бадем (или мелени/толчени бадеми), 4 капки екстракт од портокал (или малку рендана кора од портокал), малку кикиритки (или бадеми), слатка павлака (или шлаг).

Подготовка

Помешајте го шеќерот, какаото, густинот и солта. Вмешајте ги јајцата, жолчките и млекото. Варете на тивок оган додека да се загрее смесата, па додадете го стопеното чоколадо. Кувајте додека смесата стане густа. Потоа, додадете го путерот, екстрактот од бадеми и портокал. Покријте со проѕирна фолија. Испечете 10 палачинки, па секоја наполнете ја со смесата и изматената слатка павлака. Завиткајте ги палачинките и на крајот прелијте ги со остатокот од смесата. Украсете ги со кикиритки (или бадеми) и со изматената слатка павлака, односно шлагот.

Печете ги 20 до 30 минути на 140 степени.

x

Check Also

Лебот Рустика на „Жито Лукс“ повторно достапен  

  Најголемиот македонски производител од мелничко-пекарската индустрија, „Жито Лукс“ внесува уште еден ...