Тег архиви: Бадник

Бадникова посна трпеза: Три рецепти со риба

Рибата симболично треба да се најде на трпезата на бадниковата вечер. А доколку сакате да дегустирате нешто повеќе од пржена или печена риба на класичен начин, пробајте ги овие рецепти. Ослич во зеленчук Намирници – 1 кг поситен компир, сол, ...

Повеќе »

Бадникова посна трпеза: Три рецепти за мерак

Бадниковата вечер ќе ја минеме во кругот на семејството, а се верува дека трпезата треба да биде пријатна и на неа да има барем три различни јадења за целата година да ни биде полна. Нашиот избор за бадникова трпеза падна ...

Повеќе »

Бадникова трпеза: Топ 3 специјалитети со риба

Рибата симболично мора да се најде на трпезата на бадниковата вечер. А доколку сакате да дегустирате нешто повеќе од пржена или печена риба на класичен начин, пробајте ги овие рецепти. Ослич во зеленчук Намирници – 1 кг поситен компир, сол, ...

Повеќе »

Бадникова погача со паричка

Денес е тешко да се направи рамнотежа меѓу обичаите, традицијата и модерното. Но, колку и да сме модерни, убаво е да се задржи една доза на традиционалното. Оваа погача е многу вкусна, а е посна, во неа се става паричка ...

Повеќе »

Бадникова посна трпеза: Три превкусни рецепти за репете

Дегустирајте три совршени, посни специјалитети за бадниковата свечена трпеза. Палента во сос од печурки Намирници – 160 грама праз или кромид, 650 грама домати, 400 грама свежи шампињони, 200 грама варен домат (или купено доматни пире), 15 грама сечкан магдонос, ...

Повеќе »

Бадникова погача – посна, а вкусна

  Денес е тешко да се направи рамнотежа меѓу обичаите, традицијата и модерното. Но, колку и да сме модерни, убаво е да се задржи една доза на традиционалното. Оваа погача е многу вкусна, а е посна. Од намирници потребни се ...

Повеќе »

Елегантна вечера за Бадник: Туна-салата

Ако сте веќе сити од огромните порции полни со месо, ако сакате на Бадник да уживате во лесна храна, еве ја нашата препорака која одлично се „бакнува“ со печеното лебче или бадниковата погача. Но и со црвеното вино.

Повеќе »