Тег архиви: Бразил

Тобоган од соништата: Висок е како 14-катница, а „летате“ со брзина од 100 километри на час

Водните паркови се вистинско решение за освежување и забава во жешките денови. А спуштањето на некои тобогани можат да бидат и посебно искуство за љубителите на покачениот адреналин. Тобоганот Инсано се наоѓа на 16 километри од Фортазеле, Бразил, изграден е ...

Повеќе »

Жизел ја слави 20-годишната кариера гола на насловната на Вог

Иако супермоделот Жизел Бундхен се повлече од модните писти, знаевме дека прашање на време е кога повторно ќе ја видиме. Жизел ја краси насловната страница на бразилскиот Вог, сосема гола. Изгледа како совршено уметничко дело, како скулптура, но дали некој ...

Повеќе »

Кога мисиците ќе се разбеснат: Скандал на изборот за Мис Амазон

Несекојдневен скандал го обележа изборот за Мис Амазон во Бразил. По одлуката на жирито, две мисици се фатија за коси. Двете убавици Шеислан Хајала и Каролина Толедо пред одлуката на жирито стојат мирно една покрај друга, но откако Каролина е ...

Повеќе »

Ангра дус Реис: Кога наместо одмор добивате сопствено парче рај

Според многумина, најубавата природна плажа на светот е Ангра дус Реис на Коста Верде, во Бразил. Целата област нуди спектакуларни глетки и огромна приватност. Тука тропските дождовни шуми како да се спојуваат со Атлантски Океан, а палмите на песочната плажа ...

Повеќе »

„Подгответе се“ порачува Ирина Шаик од насловната на Вог

Руската убавица и девојка на Роналдо ја краси насловната страница на августовското издание на бразилскиот Вог. Егзотичната фотосесија е насловена Подгответе се. Барањето е фер. Ова е прва фотосесија на Ирина Шаик за бразилскиот Вог и се разбира – таа ...

Повеќе »

Бразилска диета

Бразилската диета е една од најпопуларните брзи диети и овозможува експресно губење на тежината. Бидејќи диетата постои во две верзии, супер-брза и нормална верзија, ние се одлучивме за втората. Оваа варијанта на бразилска диета се држи 4 недели и со ...

Повеќе »

И ова е Бразил: одмор од соништата на Порто ди Галињас

Додека очите на светската јавност се насочени кон Светското фудбалско првенство во Бразил, се пуштивме во потрага по некои од најлуксузните одморалишта во оваа земја која е позната по прекрасните песочни плажи, кристално чистата вода, врвната гастрономија, туристите кои пристигнуваат ...

Повеќе »

Тренди нокти

Светското првенство во фудбал во Бразил како инспирација за декорирање на ноктите. Еве неколку идеи за декорирање на ноктите кои се актуелни на инстаграм, пинтерест и другите социјални мрежи.  

Повеќе »

Бразил е најдобар поради…

Што знаете  за Бразил? Веројтно, многу нешта. Ама кои нешта го прават најдобар во светот. Хавајски папучки кои се актуелен моден хит. Кајпириња, популарниот коктел потекнува токму од Бразил. И фантастичен е! Капуера! Афро-бразилска уметност со комбинирани елементи од боречки ...

Повеќе »

Сакате фудбал, а уште немате ваков фотоапарат? Хмм…

Е веќе и се посомневавме во вашата љубов кон фудбалот и целата таа атмосфера. Ама, ако сте вистински фудбалски фан, тогаш веројатно сте чуле и за трендот Фиш Ај број 2. И тоа, бразилска едиција. Новиот модерен фотоапарат ја слави ...

Повеќе »