Тег архиви: десерт

Велигденски чоколадни јајца полнети со превкусен крем

Совршен десерт за велигденските празници, а и самата подготовка е многу едноставна. Намирници – 12 чоколадни јајца (може и киндер јајца), 150 грама крем-сирење, 30 грама шеќер во прав, 1 лажица сок од лимон, 1 лажиче ванилин шеќер, 150 грама ...

Повеќе »

Соврешен десерт од чоколада и путер од кикиритки (без печење)

Одличен рецепт за превкусен чизкејк без да ја вклучите рерната. Се што ви е потребно за да го подготвите е путер од кикиритки, чоколада, бисквити (по избор), шеќер и сирење. И секако, малку добра волја за подготовката. Намирници – 400 ...

Повеќе »

Неодолив есенски сладолед од тиква (со цимет)

Уживајте во сите миризби на есента и во омилениот десерт-сладоледот, но овојпат од тиква. Рецептот се подготвува многу едноставно. Потребни намирници – една помала тиква (околу 500 грама), 3 банани, малку цимет, куркума, кардамон и мускатно оревче, малку вода. Подготовка  ...

Повеќе »

Превкусен летен десерт: Праски со бадемчиња во марципан

Не само што се нискокалорични и многу здрави, не само што изобилуваат со витамини, не само што освежуваат за време на топлите денови, праските се одлични и како природна заштита од сончевите зраци.   Се разбира, најкорисни се кога се ...

Повеќе »

Италијански крем-десерт од кафе

Се подготвува брзо и едноставно, а повкусен е од сладолед. Италијанскиот крем од кафе се почесто е присутен во менијата на лускузните ресторани, но кога го имате пред вас рецептот, може да го подготвите дома за секоја пригода. Рецептот е ...

Повеќе »

Превкусен десерт од костени со рум

Идеален десерт за постудените денови. Со малку волја и време можете да подготвите совршено костен пире многу повкусно од купената верзија. Потребни намирници – 400 грама костени, 2 лажици шеќер, 40 мл рум, 10 мл арома од ванила, шлаг 200 ...

Повеќе »

Алми – Омилениот десерт во школските ранчиња на децата

Училишното ѕвонче ги собра повторно сите деца во училишниот двор. Започнува уште една школска година која ќе нанижи знаења, петки, насмевки и спомени. Учениците се постојано активни, како низ игрите, така и умствено на часовите. Затоа им се потребни редовни ...

Повеќе »

Летен десерт: Направете италијанско Забајоне

Забајоне е една од најпопуларните слатки од италијанската кујна. Овој десерт може да го направите на брз и лесен начин, користејќи само неколку состојки. Еве како го прават Италијанците: Од намирници потребно е – 6 жолчки од јајца, 50 грама ...

Повеќе »

Наместо сладолед: Нискокалоричен десерт од 4 состојки

Ова слатко задоволство се подготвува брзо, многу помалку калории содржи од сладоледот, а совршено е за жешките денови. За да го подготвите потребни ви се само 4 состојки ½ килограм замрзнато овошје по желба 180 грама јогурт 100 грама шеќер ...

Повеќе »

Здрав десерт за слабеење само од 4 состојки

За да го подготвите овој брз десерт кој наместо внес на екстра калории ќе помогне за забрзување на метаболизмот, потребни се само четири состојки – грејпфрут, мед, бадеми и цимет. Се што ви е потребно е 1 грејпфрут, 2 лажички ...

Повеќе »